logo_eet

شاهزاده رضا پهلوی: اکنون زمان اتحاد جامعه جهانی برای حمایت از مردم ایران است

شاهزاده رضا پهلوی در کنفرانس امنیتی مونیخ
رضا پهلوی و مسیح علینژاد (روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی و فعال حقوق زنان) و نازنین بنیادی (فعال حقوق بشر) در میزگرد کنفرانس امنیتی مونیخ (MSC) در تاریخ 18 فوریه 2023 شرکت می‌کنند. کنفرانس امنیتی مونیخ که از 17 تا 19 فوریه 2023 برگزار می شود. (ODD ANDERSEN/AFP via Getty Images)

در دومین روز کنفرانس امنیتی مونیخ، شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علینژاد و نازنین بنیادی در نشستی با عنوان «انقلاب، زن، زندگی، آزادی» با حضور خبرنگاران و نمایندگان دولتها و پارلمان‌های مختلف جهان شرکت کردند.

در این نشست شاهزاده رضا پهلوی گفت: «جهان بعد از چهل سال در حال گوشدادن به صدای آلترناتیو ایران است و با برکناری رژیم، مردم ایران طرفدار مذاکرات با تمام کشورهای جهان خواهند بود. ایران آینده ایرانی خواهد بود که با همه همسایگان خود همکاری میکند

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به دعوت‌نشدن مقامات حکومت ایران به کنفرانس امنیتی مونیخ، ضمن ابراز خرسندی از گفت‌وگو جامعه جهانی با صدای مخالفان به‌جای حکومت جمهوری اسلامی بعد از ۴ دهه گفت: «پس از حکومت فعلی در ایران شما با کشوری مواجه خواهید بود که هم‌پیمان شما است و با شرکای خود برای ثبات و امنیت همکاری می‌کند.»

وی یادآوری کرد که ایران دارای ذخایر عظیم گازی است و می‌تواند با کشورهای اروپایی برای تامین انرژی همکاری کند تا هر زمستان هدف باج‌خواهی روسیه و تهدید به بستن لوله‌های گاز نشوند.

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از این نشست عنوان کرد که انتظار ما حمایت چندحزبی جامعه جهانی از قیام ایران است. بسیاری از سیاست‌مداران غربی به ما می‌گویند که اپوزیسیون ایران باید متحد باشند، ما به سمت این اتحاد گام برداشته‌ایم و اکنون شما نیز باید برای حمایت از مردم ایران متحد باشید.

وی تأکید کرد: «در کنار فشار حداکثری به جمهوری اسلامی باید حمایت حداکثری نیز از ایرانیان صورت بگیرد؛ مانند تسهیل دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد و ایجاد صندوق حمایت از اعتصاب‌کنندگان.»

مسیح علی‌نژاد فعال حقوق زنان نیز در این نشست خواهان پایان‌یافتن همکاری غرب با جمهوری اسلامی شد و گفت: «در سال ۸۸ مردم در خیابان اوباما را صدا می‌کردند و می‌گفتند از ما حمایت کن اما او همان موقع با مقامات جمهوری اسلامی مذاکره می‌کرد. اکنون غرب باید این رفتار خود را تغییر دهد و هنگامی که مردم ایران پایه‌های رژیم جمهوری اسلامی را به لرزه درمی‌آورند، نباید دست قاتلان مردم ایران را بفشارد.»

علی‌نژاد گفت: «دو دهه است که کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند با جمهوری اسلامی به توافق برسند؛ اما هیچ دستاوردی نداشته‌اند و اکنون زمان آن است که امریکایی‌ها و اروپایی‌ها در سمت درست تاریخ قرار بگیرند و به‌جای حکومت ایران با مردم ایران به توافق برسند.»

او با اشاره به تظاهراتی که در برخی از کشورهای منطقه در اعتراض به سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی برگزار شده بود گفت: «ما شاهد بودیم که در عراق و لبنان علیه حکومت ایران شعار می‌دادند، ما دارای یک دشمن مشترک هستیم و باید خاورمیانه علیه این دشمن مشترک متحد شود.»

همچنین نازنین بنیادی یکی دیگر از شرکتکنندگان در این نشست گفت: «ایرانیها طی سالهای گذشته اعتراضهای متعددی علیه جمهوری اسلامی انجام دادند؛ اما هیچکدام مانند اعتراض‌های ۵ ماه گذشته نبوده است و «هروقت زنان نقش رهبری در انقلاب داشته باشند، امکان موفقیت آن بیشتر خواهد بود.»

به گفته بنیادی، مردم ایران دنبال مداخله کشورهای غربی نیستند، بلکه صرفاً خواهان حمایت از معترضان و قطع همکاری با جمهوری اسلامی هستند. در ایران سپاه پاسداران معترضان را سرکوب می‌کند و تامین مالی جمهوری اسلامی از سوی کشورهای غربی یعنی تامین مالی نهاد سرکوب در ایران.

اخبار مرتبط