Search
Asset 2

افزایش تلفات در افغانستان بر اثر برف و سرمای شدید

(SHAH MARAI/AFP/Getty Images)
(SHAH MARAI/AFP/Getty Images)
(SHAH MARAI/AFP/Getty Images)

بارش برف و سرمای شدید در افغانستان تلفات و خسارات زیادی را برجای گذاشته است.

بنابر گزارش‌های منابع خبری از افغانستان، طی روزهای اخیر ۶۳ نفر در ولایات مختلف این کشور بر اثر سرما جان باختند. عده‌‏ی زیادی از مردم نیز در وضعیت معیشتی ناگواری به‌‏سر می‌‏برند.

بسیاری از راه‌‏های روستایی مسدود شده و دسترسی ساکنان مناطق مختلف به سوخت و مواد غذایی به‌‏سختی امکان‌‏پذیر است.

مقامات محلی افغانستان از مرگ ۱۱ نفر بر اثر واژگون شدن یک مینی‌بوس روی جاده‌ای یخ‎زده در ولایت «سرپل»، کشته شدن ۴ کودک با انفجار کپسول گاز خانه‌‏ای در ولایت «قندوز» و جان باختن ده‌‏ها تن دیگر در ولایات «دایکندی»، «هلمند»، «جوزجان»، «بدخشان» و دیگر مناطق خبر دادند.

سرمای شدید، گرفتار شدن در جادهها و حوادث جاده‌‏ای در گذرگاه‌‏های برف‌‏گیر، تخریب خانه‌‏ها، فقدان سوخت و وسایل گرمایشی مناسب از جمله عواملی هستند که موجب این مرگ ومیرها در افغانستان شده‌‏اند.

همچنین به گفته‌ی سخنگوی استاندار «فراه»، حدود سه هزار رأس دام بر اثر این برف و سرمای شدید در این استان تلف شدند.

برودت هوا برای خانواده‎های فقیر یا افراد بی‌‏سرپناه در افغانستان بار سنگین دیگری بر مشکلات آنها افزوده است. فقر، تهدیدهای طالبان و کمبود غذا و آب، باعث شده تا بسیاری از این مردم با وجود سرمای شدید با پای پیاده به سمت مناطق امن‌تر بروند.

بسیاری از این افراد در مسیر مهاجرت به علت سرمازدگی‌‏ جان خود را از دست می‌‏دهند، به‌‏طوری‌‏که طبق آمارها، ، شمار تلفات آوارگان بر اثر سرما و بیماری در سه ماه گذشته  به حدود ۷۰ تن رسیده که این رقم شامل ۵۰ کودک و ۲۰ مرد و زن میشود.

بلایای طبیعی همچون برف و کولاک همواره در افغانستان با مرگ و میرها همراه بوده ‌‏است. بنابر آمارها تنها در سال ۲۰۱۲،  حوادث طبیعی منجر به فوت ۴۷۸ نفر شده است.

مقامات محلی افغانستان با ارائهی گزارش‌‏هایی از وضعیت نابسامان مناطق مختلف و تأکید بر روند افزایشی تلفات و خسارات ناشی از برف و سرمای شدید ، خواستار توجه و اقدام فوری دولت افغانستان و مؤسسات خیریه برای کمک به مردم آسیب دیده شدند.

 اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی