Search
Asset 2

عذرخواهی رئیس دولت ‌‌‏بابت مشکلات در توزیع سبد کالا

(DENIS BALIBOUSE/AFP/Getty Images)
(DENIS BALIBOUSE/AFP/Getty Images)
(DENIS BALIBOUSE/AFP/Getty Images)

رئیس‌جمهوری ایران شب گذشته در یک برنامه‌ی تلویزیونی از مردم به‌‌‌‏خاطر وجود برخی مشکلات در توزیع سبد کالا عذرخواهی کرد.

حسن روحانی در این مصاحبه اظهار داشت: «اقشار آسیب‌پذیر جامعه‌ی ما از نظر سلامت و امنیت غذایی در فشار هستند، تأمین اعتبار برای حل مشکل این اقشار مشکل است، اما من گفتم باید به این اقشار کمک کنیم. سبد کالا برای کمک به این اقشار بود که جایگزین یارانه نمی‌شود و یارانه سر جای خود باقی می‌ماند. البته این طرح اشکالاتی هم داشت که من متأثر شدم و دستور دادم هیئتی مشکلات به وجود آمده را بررسی کند.»

نخستین دور از توزیع سبد کالایی به برخی اقشار کم‌‌‌‏درآمد، با انتقادات و اعتراضات گسترده‌‌‌‏ای از سوی مردم روبرو گردید.

بر اساس مصوبه‌ی دولت، این سبد کالا که در مرحله اول شامل ۱۰ کیلو برنج، ۴ کیلو مرغ، ۲ بطری روغن مایع، ۲ بسته پنیر ۴۰۰ گرمی و یک شانه تخم مرغ است، به مستمری بگیران و بازنشتگانی با حقوق کمتر از ۵۰۰ هزار تومان تعلق می‌‌‌‏گیرد و این سبب اعتراض دیگر افراد کم‌‌‌‏درآمد جامعه که بسیاری از آنان جزء مستمری ‌‌‌‏گیران نیستند، شده‌‌‌‏ است.

اقشاری همچون کشاورزان، روستائیان و کارگران فصلی و بیکار جزء این دسته از افراد هستند. همچنین ۸۷ درصد بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی هم که بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰هزار نفر جمعیت دارند، به دلیل داشتن مقرری بیش از ۵۰۰ هزار تومان، از دریافت این سبد کالا محروم شدند.

برخی از نارضایتی‌‌‌‏ها نیز مربوط به نحوه توزیع سبد کالا و استفاده از اقلام خارجی و فاقد کیفیت در این سبد می‌‌‌‏باشد که برنج هندی از آن جمله‌ی آنها است. برخی دیگر نیز کمینه‌ی مقرری ۵۰۰ هزار تومان را برای دریافت سبد کالا غیر عادلانه می‌دانند. بسیاری نیز از صف‌های طولانی و زمانی که می‌بایست برای دریافت سبد کالا در انتظار باشند شکایت دارند.

رئیس جمهوری ایران درباره‌ی انتقاد به نحوه توزیع سبد کالایی و محروم ماندن دیگر اقشار کم‌‌‌‏درآمد گفت: «ما نه یک سیستم مالیاتی دقیقی در کشور داریم که ثروت ثروتمندان را شفاف بیان کند و نه یک سیستم جامع تأمین اجتماعی داریم تا وضع فقرا را مشخص کند.»

وی در ادامه افزود: «یک بخش برای ما قابل شناسایی هستند، افرادی که وضع مالی آن ها در مضیقه هستند، یک بخش هم دریک حساب و کتاب و آمار نیستند که ما البته این آمارها را به روز خواهیم کرد و یک تلاش دولت این است که آمار دقیق و بروزی داشته باشیم.»

روحانی با تاکید بر سعی دولت در رفع نواقص بیان داشت: «اگر مردم در زمینه سبد کالایی به زحمت افتادند من به عنوان رییس جمهوری از آنها عذرخواهی می کنم، این دولت اگر نقصی داشته باشد نقص را به مردم خواهد گفت که ما در این زمینه نقص داشتیم و از مردم عذرخواهی می‌‌‌‏کنیم.»

«ابوالحسن فیروزآبادی» قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم طی نشستی در زمینه‌ی ساماندهی توزیع سبد کالا، به مردم قول داد که توزیع اقلام در هفته‌‌‌‏های آتی به‌‌‌‏شکل مناسب‌‌‌‏تر و همراه با رفع نقایص موجود انجام شود.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی