Search
Asset 2

رونمایی از بزرگ‌‏ترین ناو هواپیمابر بریتانیا

Britain Aircraft - Copy
بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر بریتانیا به نام «ملکه‌‌‏ی الیزابت» نامگذاری شد. (اسکرین‌‏شات)

بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر بریتانیا طی مراسمی در بندر ادینبورگ اسکاتلند رونمایی شد. این ناو که به نام «ملکه‌‏ی الیزابت» نامگذاری شده، بزرگترین ناو ساخته شده در بریتانیا است.

مراسم رونمایی روز جمعه و با حضور ملکه‌‏ی انگلستان، «دیوید کامرون»، نخست‌‏وزیر بریتانیا و «آلکس سموند»، وزیر اول دولت محلی اسکاتلند برگزار گردید.

این ناو با هدف نوسازی نیروی دریایی انگلستان ساخته شده و قرار است از سال ۲۰۲۰ به نیروی دریایی این کشور بپیوندد.

ناو هواپیمابر «ملکه الیزابت» با وزن ۶۵ تن و طول ۲۷۵ متر جزو اولین نوع از ناوهای کلاس جدید هواپیمابر نیروی دریایی بریتانیا است. هزینه‌‏ی ساخت این ناو بیش از شش میلیارد پوند بوده است.

این ناو قادر به انجام تمام عملیات‌های نظامی و یا غیرنظامی چون حمل کمک‌های بشردوستانه و کمک‌های امدادی است و می‌‏تواند مسافت‌‏های طولانی را طی کند. همچنین این ناو در شرایط عملکرد کامل، ظرفیت پذیرش ۶۷۹ خدمه‌‏ی دائمی و ۱۶۰۰ خدمه‌‏ی عضو را داراست.

ساخت دو ناو هواپیمابر «ملکه الیزابت» و ناو «پرنسِ ولز»  که از همان نوع است، مدت ۵ سال طول کشیده است.

از آن جا که هزینه‌‏ی ساخت دو ناو هواپیمابر بسیار بیشتر از تخمین اولیه‌‏ی آن  بوده، اعتراض‌‏هایی را دربر داشته است. برخی از معترضین بودجه‌‏ی تولید این دو ناو را غیرمنطقی می‌دانند.

همچنین وزارت دفاع انگلستان از خرید ۴۸ جنگنده‌‏ی «اف- ۳۵» خبر داد. این جنگنده‌‏ها که برای پرواز از باندهای کوتاه ساخته شده‌‏اند می‌توانند به طور عمودی پرواز کنند. برخی از معترضان خرید این جنگده‌‏های گران قیمت را نیز امری شتاب‌‏زده و هزینه‌‏بر می‌‏دانند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود. 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی