Search
Asset 2

کارشناسان سازمان ملل: روسیه از موشک‌ کره شمالی در جنگ اوکراین استفاده کرده است

ناظران تحریم‌های سازمان ملل اعلام کرده‌اند که بقایای موشکی که در شهر خارکف اوکراین فرود آمده، از یک موشک بالستیک سری هواسونگ-۱۱ کره شمالی بوده است.
بقایای موشک مورد استفاده در حمله به شهر خارکف اوکراین در ۲ ژانویه ۲۰۲۴. (SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images)

ناظران تحریم‌های سازمان ملل در گزارشی به کمیته شورای امنیت این سازمان اعلام کرده‌اند که بقایای موشکی که در شهر خارکف اوکراین در اوایل ژانویه فرود آمده، از یک موشک بالستیک سری هواسونگ-۱۱ کره شمالی بوده است.

به نوشته رویترز در این گزارش، ناظران تحریم‌های سازمان ملل به این نتیجه رسیدند که روسیه از موشک کره شمالی در جنگ اوکراین استفاده کرده و این نقض تحریم‌های تسلیحاتی کره شمالی است.

این خبرگزاری نوشته است که سه ناظر تحریم‌ها در اوایل ماه جاری برای بازرسی بقایای تسلیحاتی به اوکراین سفر کردند و هیچ مدرکی دال بر ساخت این موشک پیدا نکردند.

طبق گزارش، ناظران نتوانستند به‌طور مستقل تشخیص دهند که موشک از کجا و توسط چه کسانی پرتاب شده است، اما اطلاعات مربوط به مسیر ارائه شده توسط مقامات اوکراینی نشان می‌دهد که این موشک در داخل خاک روسیه پرتاب شده است.

ناظران سازمان ملل می‌گویند که موشک‌های بالستیک سری هواسونگ-۱۱ برای اولین بار توسط پیونگ یانگ در سال ۲۰۱۹ آزمایش شده است.

کره شمالی از سال ۲۰۰۶ به دلیل برنامه‌های موشکی بالستیک و هسته‌ای خود تحت تحریم‌های سازمان ملل بوده و این تحریم‌ها در طول سال‌ها تشدید شده است.

رویترز نوشته است که هیات‌های روسیه و کره شمالی در سازمان ملل به درخواست ناظران تحریم‌ها برای اظهارنظر درباره این گزارش پاسخ ندادند.

تعهد مسکو و پیونگ یانگ برای تعمیق روابط نظامی

چند روز پس از حمله دوم ژانویه، دفتر دادستانی منطقه خارکیف قطعاتی از موشک را در اختیار رسانه‌ها قرار داد و گفت که این موشک با مدل‌های روسی متفاوت است و ممکن است توسط کره شمالی تولید شده باشد.

روسیه ماه گذشته تمدید سالانه تحریم‌های سازمان ملل را وتو کرد که به مدت ۱۵ سال بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی به دلیل برنامه‌های موشکی و هسته‌ای این کشور نظارت داشته‌اند.

ایالات متحده در نشست شورای امنیت سازمان ملل در فوریه، روسیه را در حداقل ۹ مورد به پرتاب موشک‌های بالستیک ارائه شده توسط کره شمالی علیه اوکراین متهم کرد.

آمریکا و سایر کشورها کره شمالی را به انتقال سلاح به روسیه برای استفاده علیه اوکراین متهم کرده‌اند اما مسکو و پیونگ یانگ هر دو این اتهامات را رد کرده‌اند، در حالی که سال گذشته متعهد شدند که روابط نظامی خود را عمیق‌تر کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی