Search
Asset 2

کاخ سفید هشدار داد؛ روسیه احتمالاً به حکومت ایران جت‌های جنگنده می‌دهد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نزدیک یک جت جنگنده جدید روسی سوخوی تی-50
ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، پس از پرواز در ژوکوفکسی، خارج از مسکو در 17 ژوئن 2010، نزدیک یک جت جنگنده جدید روسی سوخوی تی-50 قدم می زند.(ALEXEY DRUZHININ/AFP via Getty Images)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری روز گذشته خود گفت که روسیه در حال بررسی ارسال جت‌های جنگی خود به ایران است و این اقدام بخشی از گسترش همکاری‌های نظامی میان دو کشور است.

جان کربی تأکید کرد که ایران ماه‌هاست از جنگ روسیه در اوکراین حمایت می‌کند و در ماه نوامبر برای استفاده در جنگ اوکراین، توپخانه و گلوله‌های تانک به روسیه فرستاده است.

او گفت: «ما معتقدیم که روسیه نیز در مقابل ممکن است تجهیزات نظامی بی‌سابقه‌ای، از جمله در زمینه موشکی، الکترونیک، پدافند هوایی و همچنین جت‌های جنگنده به حکومت ایران ارائه دهد

این مقام آمریکایی افزود: ما این موضوع را به‌دقت زیر نظر خواهیم گرفت تا ببینیم چه چیزی واقعاً اتفاق می‌افتد و در صورت وجود، چه معاملاتی واقعاً انجام شده است.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت که ایران به دنبال خرید «هلیکوپترهای تهاجمی، رادارها و هواپیماهای آموزشی رزمی» است. در مجموع، ایران امیدوار است که «میلیاردها دلار» تجهیزات نظامی از روسیه به دست آورد.

او در ادامه افزود: «اتحاد نظامی نزدیک‌تر بین این دو کشور می‌تواند تلاش‌های غرب در اوکراین و جاهای دیگر را پیچیده‌تر کند

جان کربی گفت: «این، نه‌تنها مطمئناً اوضاع را در اوکراین سخت‌تر می‌کند، بلکه مطمئناً می‌تواند وضعیت امنیتی در خاورمیانه را برای شرکا و دوستان ما در آنجا دشوارتر کند

مقامات آمریکا پیش‌ازاین نیز با ابراز نگرانی نسبت به همکاری‌های دفاعی میان ایران و روسیه ادعاهایی را دراین‌رابطه مطرح کرد و مدعی شده‌اند که تهران در جنگ اوکراین کمک‌های نظامی به مسکو، ازجمله هواپیماهای بدون سرنشین ارائه داده است.

به گزارش ان‌بی‌سی، در ماه دسامبر، مقامات ارشد دولت بایدن گفتند که مسکو در ازای دریافت تسلیحات از تهران حمایت نظامی و فنی «بی‌سابقه‌ای» ارائه می‌کند. بهار گذشته، مقامات گفتند که خلبانان ایرانی در روسیه برای پرواز با هواپیماهای جنگنده روسی آموزش‌دیده‌اند و این نشان می‌دهد که ایران ممکن است ظرف یک سال آینده دریافت این هواپیما را آغاز کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز نیز اخیراً گزارش داد که بررسی تصاویر ماهواره‌‌ای از یک پایگاه نیروی هوایی زیرزمینی جدید در ایران به نام «عقاب ۴۴» نشان می‌دهد که این سایت نظامی احتمالاً برای میزبانی جنگنده‌های سوخو-۳۵ پیشرفته ساخت روسیه آماده می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی