Search
Asset 2

درخواست روسیه از آمریکا برای حل بحران اوکراین

درخواست روسیه از آمریکا برای حل بحران اوکراین. (Roman Yandolin/Host Photo Agency via Getty Images)
درخواست روسیه از آمریکا برای حل بحران اوکراین. (Roman Yandolin/Host Photo Agency via Getty Images)
درخواست روسیه از آمریکا برای حل بحران اوکراین. (Roman Yandolin/Host Photo Agency via Getty Images)

با ادامه‌ی تنش‌‌‏ها در شرق اوکراین، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه‌ی روسیه، روز گذشته خواستار تلاش آمریکا برای کاهش فشارها بر روس‌تبارهای اوکراین و حل بحران در این کشور شد.

لاوروف روز جمعه در یک گفت‌‌‏وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود، از وی خواستتا از نفوذ خود بر رهبران اوکراین استفاده کند و مانع از اعمال خشونت علیه طرفداران روسیه در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین شود.

وزیر امور خارجه‌ی روسیه، در این تماس تلفنی اظهار داشت: «بر این باورم که امکان کاهش تنش در اوکراین وجود دارد. اقدام اساسی در این راستا باید شامل اعمال اصلاحات حقیقی و نه ظاهری در قانون اساسی اوکراین باشد، به‌نحوی که حقوق همه‌ی شهروندان این کشور، بدون استثناء تضمین شود.»

در عین‌‌‏ حال، نخست‌وزیر دولت موقت اوکراین نیز از تظاهرکنندگان خواست به خشونت و اعتراضات خیابانی خود پایان دهند.

سه شهر دونتسک، لوهانسک و خارکوف در شرق اوکراین، طی هفته‌‌‏ی گذشته صحنه‌‌‏ی تظاهرات گسترده‌‌‏ی هواداران روسیه بود.

شهروندان این مناطق که اغلب روس‌‌‏تبار هستند، پس از الحاق کریمه به روسیه، با تصرف ساختمان‌‌‏های دولتی و افراشتن پرچم روسیه بر فراز آنها، خواستار برگزاری همه‌‌‏پرسی و پیوستن به خاک روسیه شدند.

درپی این ناآرامی‌‌‏ها روز جمعه ۲۲ فروردین، «آرسنی یاتسنیوک»، نخست‌وزیر موقت اوکراین به دونستک رفته و با جمعی از رهبران جدایی‌‌‏طلب گفت‌‌‏وگو کرد.

یاتسنیوک در این دیدار ضمن تلاش برای آرام کردن تنش‌‌‏ها، اظهار داشت برای برگزاری همه‌پرسی‌های محلی باید قانونی در این رابطه در پارلمان تصویب شود، اما به جدایی‌طلبان قول داد که به این مناطق قدرت عمل بیشتری دهد.

سران شورش شرق اوکراین نیز در این دیدار با اعلام خواسته‌‌‏های خود به آقای یاتسنیوک گفتند که برگزاری‌ همه‌پرسی به مردم منطقه این اجازه را می‌دهد تا به شکل قانونی درباره‌ی اموری که برای‌‌‏شان حیاتی‌ست، تصمیم بگیرند.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی