Search
Asset 2

روسیه: قدرت‌‌‌‌‌‌‌‌‏های بزرگ دست از منزوی کردن کره شمالی بردارند

دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی جهت تامین تسلیحات مورد نیاز مسکو در جنگ با اوکراین
دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌‏جمهور روسیه با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در دانشگاه فدرال خاور دور در جزیره راسکی در بندر ولادی وستوک در شرق روسیه، ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ (ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

روسیه روز جمعه گفت که قدرت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های بزرگ به رویکردی جدید در قبال کره شمالی نیاز دارند و ایالات متحده و متحدانش را به تشدید تنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های نظامی در آسیا و تلاش برای «خفه کردن» این کشور منزوی متهم کرد.

به گزارش رویترز، روسیه روز پنجشنبه تمدید سالانه نظارت هیئت کارشناسان چند ملیتی بر تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی را وتو کرد.

این تحریم‌ها به‌دلیل برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک کره شمالی اعمال شده است.

حزب کمونیست چین، تنها متحد نظامی کره شمالی و بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏ترین شریک تجاری آن، رای ممتنع داد. پکن و مسکو نقض تحریم‌ها را رد کرده‌اند، اما از اقدامات جدید در شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری کرده‌اند و از لغو برخی تحریم‌های موجود علیه کره شمالی حمایت کرده‌اند و غرب و متحدانش را به دلیل تشدید تنش‌ها مقصر می‌دانند.

پس از وتو، روسیه گفت که قدرت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏های بزرگ باید از خفه کردن کره شمالی دست بردارند.

این اقدام مسکو، به اجرای تحریم‌های بی‌شمار سازمان ملل که پس از انجام اولین آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ در سال ۲۰۰۶ اعمال شد، ضربه می‌زند، و نشان‌دهنده سودی است که کیم جونگ‌اون با نزدیک شدن به ولادیمیر پوتین در بحبوحه جنگ در اوکراین به‌دست آورده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: « واضح است که شورای امنیت سازمان ملل دیگر نمی‌تواند از الگوهای قدیمی در رابطه با مشکلات شبه جزیره کره استفاده کند.»

بر اساس گزارش سازمان ملل، کره شمالی تنها کشوری است که در قرن بیست و یکم در سال‌‏های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و دو بار در سال‌‏های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ آزمایش‌های هسته‌ای انجام داده است.

رویترز نوشته است که این وتو نشان می‌دهد که جنگ اوکراین، که عمیق‌ترین بحران را در روابط روسیه با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ آغاز کرد، تا چه حد همکاری قدرت‌های بزرگ را در سایر مسائل مهم جهانی تضعیف کرده است.

از زمانی که پوتین در سال ۲۰۲۲ دستور حمله تمام عیار به اوکراین را صادر کرد، مسکو در صدد تجدید حیات روابط نظامی با پیونگ یانگ بوده است.

واشنگتن می‌گوید کره شمالی موشک‌هایی را به روسیه داده است که علیه اوکراین از آنها استفاده می‌کند؛ موضوعی که توسط کرملین و پیونگ یانگ رد شده است

برای کیم، که قصد دارد تولید تسلیحات هسته‌ای را به منظور جلوگیری از آنچه تحریک‌های آمریکا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏خواند، تسریع کند، روسیه یک متحد قدرتمند بزرگ با ذخایر عمیق موشک‌های پیشرفته، نظامی، فضایی و فناوری هسته‌ای است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی