Search
Asset 2

پوتین: روسیه به ناتو حمله نمی‌کند، اما جنگنده‌های اف-۱۶ در اوکراین را سرنگون خواهد کرد

ولادیمیر پوتین گفته است که روسیه هیچ طرحی برای حمله به کشورهای ناتو از جمله لهستان، کشورهای بالتیک یا جمهوری چک ندارد، اما جنگنده‌های اف-۱۶ را سرنگون می‌کند
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با اعضای شورای قانونگذاری مجلس فدرال پیش از روز پارلمان روسیه در سن پترزبورگ در ۲۸ آوریل ۲۰۲۳ دیدار می‌کند. (ALEXEY DANICHEV/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

ولادیمیر پوتین گفته است که روسیه هیچ طرحی برای حمله به کشورهای ناتو از جمله لهستان، کشورهای بالتیک یا جمهوری چک ندارد، اما اگر غرب جنگنده‌های اف-۱۶ را در اختیار اوکراین قرار دهد، توسط نیروهای روسیه سرنگون خواهند شد.

رئیس‌جمهور روسیه در متنی که کاخ کرملین منتشر کرده در گفتگو با خلبانان نیروی هوایی روسیه عنوان کرده است که ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ گسترش یافته است، اما مسکو هیچ برنامه‌ای برای حمله به کشورهای ناتو ندارد.

بر اساس گزارش رویترز، پوتین با بیان اینکه «ما قصد تهاجم به این کشورها نداریم»، ایده حمله به لهستان، کشورهای بالتیک و چک را «کاملاً مزخرف» عنوان کرده است.

او در پاسخ به سوالی درباره جنگنده‌های اف-۱۶ که غرب قول داده‌ است برای اوکراین ارسال کند، گفته که در صورت ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ و آموزش خلبانان نیز وضعیت در میدان جنگ تغییری نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه این جنگنده‌ها می‌توانند سلاح هسته‌ای نیز حمل کنند، افزوده است؛ همانطور که تانک‌ها، خودروهای زرهی و سایر تجهیزات از جمله موشک‌اندازهای متعدد را نابود می‌کنیم، هواپیماهای اف-۱۶ را نیز نابود خواهیم کرد.

پوتین تصریح کرده؛ «اگر از فرودگاه‌های کشورهای ثالث استفاده شود، این نقاط در هر کجا باشند، برای ما به اهداف مشروع تبدیل می‌شوند.»

اظهارات پوتین در واکنش به سخنان دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در روز گذشته  بیان شد.

وزیر امور خارجه اوکراین گفته است که جنگنده‌های اف-۱۶ باید در ماه‌های آینده به اوکراین ارسال شوند.

بیش از دو سال از جنگ تمام عیار روسیه علیه اوکراین گذشته و طی ماه‌های اخیر اوکراین به دنبال دستیابی به جنگنده های اف-۱۶ بوده است.

بلژیک، دانمارک، نروژ و هلند از جمله کشورهایی هستند که متعهد به اهدای اف-۱۶ به اوکراین شده‌اند.

ائتلافی از این کشورها وعده داده‌اند که به خلبانان اوکراینی آموزش‌های لازم را درباره پرواز با این جنگنده‌ها ارائه دهند.

روسیه بارها آمریکا را متهم به جنگ علیه روسیه از طریق حمایت از اوکراین با ارسال پول، سلاح و اطلاعات کرده است.

کرملین عنوان کرده که روابط با واشنگتن احتمالا هرگز تیره‌تر از این نبوده است.

تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ عمیق ترین بحران را در روابط روسیه با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ ایجاد کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی