Search
Asset 2

حمله هوایی گسترده روسیه به اوکراین؛ یک موشک وارد حریم هوایی لهستان شد

کی‌یف می‌‏گوید که روسیه بامداد روز یکشنبه با موشک به زیرساخت‌های حیاتی منطقه لِویو در غرب اوکراین حمله گسترده‌ای انجام داد.
ساکنان شهر ایرپین در شمال کیف در حال تخلیه این شهر، در ۱۰ مارس ۲۰۲۲ هستند. (عکس تزئینی است) (ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images)

کی‌یف می‌‏گوید که روسیه بامداد روز یکشنبه با موشک به زیرساخت‌های حیاتی منطقه لِویو در غرب اوکراین حمله گسترده‌ای انجام داد. به گزارش ورشو، یکی از موشک‌های کروز روسیه برای مدتی کوتاه وارد حریم هوایی لهستان شد.

کی‌یف گفت مسکو در این حمله از ۵۷ موشک و پهپاد استفاده کرد و پایتخت کی‌یف را نیز هدف قرار داد. این حمله دو روز پس از بزرگ‌ترین بمباران هوایی تأسیسات انرژی اوکراین در طی بیش از دو سال جنگ تمام‌عیار رخ داد.

ماکسیم کوزیسکی، فرماندار منطقه لِویو، در تلگرام نوشت: «یکی از تأسیسات زیرساختی حیاتی کشور در جریان حمله شبانه اشغالگران دو مرتبه مورد هدف قرار گرفت.»

او افزود که در این حمله از موشک‌های مافوق صوت کینژال استفاده شده که ساقط کردن آن‌ها بدون شناسایی تأسیسات دشوار است.

نیروی هوایی اعلام کرد که پدافند هوایی ۱۸ موشک از ۲۹ موشک پرتابی و ۲۵ فروند از ۲۸ پهپاد تهاجمی را منهدم کرده است.

وزارت انرژی اوکراین که در هفته‌های اخیر برق صادر می‌کرد، اعلام کرد که واردات برق را بشدت افزایش داده و صادرات را از روز یکشنبه متعاقب حمله به تأسیسات انرژی متوقف کرده است.

سرهی پوپکو، اداره‌کننده نظامی کی‌یف، اظهار داشت که در ساعات اولیه حمله و هم‌زمان با این‌که پدافند هوایی حدود ۱۲ موشک را بر فراز پایتخت و حومه آن منهدم کرد، چندین انفجار در کی‌یف به وقوع پیوست.

او گفت که این حمله تنها خسارتی جزئی به بار آورده است.

شماری از مردم برای حفظ ایمنی در ساعات اولیه حمله به ایستگاه زیرزمینی متروی مرکزی کی‌یف رفتند و برخی از آن‌ها روی تشک‌های کمپینگ خوابیدند.

مسکو چند روزی است که اوکراین را با حملاتی که آن‌ها را انتقام حملات اوکراینی‌ها در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه می‌داند، مورد تهاجم قرار داده است.

حریم هوایی لهستان

نیروهای مسلح لهستان اعلام کردند که یک موشک کروز روسیه که به منطقه لِویو شلیک شده بود، حریم هوایی لهستان را نقض کرده است.

ارتش لهستان در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد: «این موشک در نزدیکی شهر اوسردو (استان لوبلین) وارد حریم هوایی لهستان شد و به مدت ۳۹ ثانیه در آسمان لهستان بود. این موشک در تمام مدت زیر نظر سیستم‌های رادار نظامی لهستان قرار داشت.»

سخنگوی ارتش لهستان، به خبرنگاران گفت که این موشک قبل از بازگشت به حریم هوایی اوکراین، حدود ۲ کیلومتر (۱.۲ مایل) در حریم هوایی لهستان به حرکت ادامه داد.

وزیر دفاع لهستان، ولادیسلاو کوسینیاک-کامیش، گفت ورشو به حمایت نظامی و انسان‌دوستانه خود از اوکراین ادامه خواهد داد.

حمله گسترده موشکی روسیه به زیرساخت‌های حیاتی منطقه لِویو در غرب اوکراین: یکی از موشک‌های کروز روسیه برای مدتی کوتاه وارد حریم هوایی لهستان شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی