Search
Asset 2

حملات روسیه به خارکیف شش کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشت

مقامات اوکراینی صبح یکشنبه اعلام کردند که حمله روسیه به یک ابزارفروشی شلوغ در خارکیف ۱۴ کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشته است.
حمله روسیه به یک ابزارفروشی شلوغ در خارکیف که ۱۴ کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشته است. (SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images)

مقامات اوکراینی صبح یکشنبه اعلام کردند که حمله روسیه به یک ابزارفروشی شلوغ در خارکیف ۱۴ کشته و ده‌ها زخمی برجا گذاشته است.

روسیه در جریان جنگ، خارکیف را که کمتر از ۳۰ کیلومتر با مرز روسیه فاصله دارد، بمباران کرده و در تلاشی ناموفق برای تصرف آن در سال ۲۰۲۲ به حاشیه‌های شهر رسیده است.

پس از هجوم نیروهای روسی به مرز اوکراین و گشودن جبهه جدیدی از جنگ در شمال شهر، تعداد حملات به خارکیف در هفته گذشته افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، اولگ سینگوبوف، فرماندار منطقه، در تلویزیون ملی اوکراین گفت: «عصر شنبه دو بمب هدایت‌شونده به ابزارفروشی اپی‌سنتر در منطقه مسکونی شهر اصابت کردند.»

این حملات به آتش‌سوزی گسترده‌ای انجامید که ستونی چندصد متری از دود غلیظ و سیاه‌رنگ از آن به هوا برخاست.

دفتر دادستان محلی گفت: «۴۳ نفر زخمی شده و ده نفر از دوازده کشته این حمله هنوز شناسایی نشده‌اند.»

ایهور ترخوف، شهردار خارکیف با تروریستی خواندن این حملات گفت که حدود ۱۲۰ نفر در زمان اصابت بمب‌ها در ابزارفروشی بودند. بمب‌ها به یک مرکز خرید که افراد زیادی در آن حضور داشتند اصابت کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از متحدان غربی خود درخواست کرده که برای حفظ امنیت شهرهای اوکراین به تقویت پدافند هوایی این کشور کمک کنند.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس حمله به ابزارفروشی را تقبیح کرد.

رویترز نوشته است که موشک دیگری در ساعات ابتدایی عصر شنبه به یک ساختمان مسکونی در مرکز شهر ۱.۳ میلیون نفری خارکیف اصابت کرد. تعداد مجروحان این حمله در صبح یکشنبه به ۲۵ نفر رسید.

این موشک چاله‌ای عمیق در پیاده‌روی جلوی ساختمان ایجاد کرد که یک دفتر خدمات پستی، یک سالن زیبایی و یک کافه در آن بودند.

نیروهای امدادی ساکنان ساختمان‌های مجاور را تخلیه کردند. صورت برخی از مجروحان خون‌آلود بود.

فرماندار بلگورود، شهری که در چند کیلومتری خارکیف اما در آن سوی مرز در روسیه است، گفت: «چهار نفر در حملات روز شنبه به اوکراین کشته شدند.»

نبرد آتشنشان‌ها با شعله‌های آتش

در حمله به ابزارفروشی، کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین گفت که اطفای کامل آتش که مساحتی حدود ۱۳هزار مترمربع را دربرگرفته بود، ۱۶ ساعت به طول انجامید.

امدادگران، پزشکان و روزنامه‌نگاران گاهی مجبور می‌شدند از مهلکه بگریزند و از ترس تکرار حملات- بنا به تجربه حملات اخیر روسیه- روی زمین پناه بگیرند.

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه خود این حملات را نمونه دیگری از دیوانگی روسیه خواند و افزود که توضیح دیگری برای انجام این حملات ندارد.

زلنسکی در تلگرام نوشت: «هشدار حمله هوایی در خارکیف بیش از ۱۲ ساعت برقرار بوده و ۲۰۰ کارمند اورژانس و ۴۰۰ مأمور پلیس در محل مانده‌اند تا به پیامدهای این حمله رسیدگی کنند.»

او در بیانیه‌‏ای ویدئویی گفت که روسیه در حال آماده سازی اقدامات تهاجمی در ۹۰ کیلومتری شمال غرب دومین شهر بزرگ اوکراین است. او گفت که روس‌‏ها «گروه دیگری از نیروها را در نزدیکی مرز ما جمع آوری می‌‏کنند.»

زلنسکی مشخص نکرد که این نیروها در کجا جمع می شوند، اما مقامات اوکراینی نگران تشدید حملات به منطقه «سومی» هستند. هر دو شهر خارکف و سومی با حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر جمعیت در حدود ۲۵ تا ۳۰ کیلومتری مرز روسیه قرار دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی