Asset 2

شلیک هشدار ناو روسی به یک کشتی تجاری در دریای سیاه 

شلیک اخطار کشتی جنگی روسیه یک کشتی تجاری در جنوب غربی دریای سیاه
ناوشکن ضد زیردریایی مارشال شاپوشنیکوف روسیه در 5 سپتامبر 2022 در حین تمرین نظامی "ووستوک-2022" در خلیج پیتر کبیر دریای ژاپن در خارج از شهر ولادی وستوک شلیک کرد. (KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP via Getty Images)

یک کشتی جنگی روسی، یکشنبه، ۲۲ مرداد با هدف متوقف کردن یک کشتی تجاری در جنوب غربی دریای سیاه، به سمت این کشتی شلیک کرد. 

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که این کشتی تجاری در مسیر حرکت به سمت بندر «ازمیل» در اوکراین درخواست توقف و بازرسی از سوی یک ناو جنگی روسی را نادیده گرفته است و به همین دلیل با شلیک اخطار به سمت این کشتی باربری، به آن هشدار داده شده است. 

روسیه در ماه ژوئیه مشارکت در توافق غلات را که به اوکراین اجازه می‌داد محصولات کشاورزی را از طریق دریای سیاه صادر کند، متوقف کرد. مسکو مدعی شد که تمام کشتی‌هایی که به سمت آب‌های اوکراین حرکت می‌کنند، به طور بالقوه حامل سلاح هستند. 

به گفته وزارت دفاع روسیه، ارتش این کشور با کمک یک هلیکوپتر «کا-۲۹» این کشتی باری که «سوکرا اوکان» نام داشته و با پرچم پالائو در حرکت بوده را مورد بازرسی قرار داد و «پس از تکمیل کار گروه بازرسی در کشتی، سوکرا اوکان مسیر خود به سمت بندر ازمیل را ادامه داد.» 

از زمانی که روسیه از قرارداد غلات دریای سیاه خارج شد، مسکو و کی‌یف هر دو هشدارهایی صادر کرده و حملاتی را انجام داده‌اند که بازارهای جهانی کالا، نفت و کشتی‌ها را دچار آشفتگی کرده است. 

وزارت دفاع روسیه چندی پیش تهدید کرد که از ۲۰ جولای تمامی کشتی‌هایی که از دریای سیاه به بنادر اوکراین سفر می‌کنند را به عنوان حامل‌های بالقوه محموله‌های نظامی در نظر خواهد گرفت 

در این اطلاعیه وزارت دفاع روسیه با صدور هشدار ناوبری دریایی برای دریای سیاه اعلام کرد که برخی قسمت‌های آب‌های بین‌المللی «به طور موقت» برای شناورها «ناامن» هستند. 

هر گونه اختلال بالقوه در مسیرهای حمل و نقل می‌تواند تأثیر منفی بر زنجیره‌های عرضه و قیمت‌های جهانی داشته باشد و کشورهای غربی روسیه را به ایجاد بحران و ناامنی غذایی در بحبوحه جنگ متهم می‌کنند. 

شلیک به یک کشتی تجاری نگرانی‌های جدی را در بین مالکان کشتی، بیمه‌گران و تاجران کالا در مورد خطرات احتمالی گرفتار شدن در دریای سیاه ایجاد می‌کند. 

روسیه و اوکراین دو تولید کننده برتر کشاورزی در جهان و بازیگران اصلی در بازارهای گندم، جو، ذرت، کلزا، روغن کلزا، تخمه آفتابگردان و روغن آفتابگردان هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی