Asset 2

مأموریت فضایی روسیه شکست خورد؛ فضاپیمای روسی روی ماه سقوط کرد و متلاشی شد 

شکست ماموریت فضاپیمای روسیه به ماه
(Roscosmos / Flickr)

آژانس فضائی فدرال روسیه (روس‌کوسموس) اعلام کرد، فضاپیمای لونا ۲۵ که قرار بود روز دوشنبه بر سطح کره ماه فرود آید سقوط کرده و متلاشی شده است. 

این فضاپیمای بدون سرنشین قرار بود در قطب جنوب ماه فرود آید، اما بعد از «مشکلاتی» در مأموریت خود شکست خورد و از کنترل خارج شده و در ماه سقوط کرد. 

آژانس فضائی فدرال روسیه قبل‌تر در کانال تلگرامی خود نوشته بود، لونا ۲۵ در آخرین گردش خود به دور ماه پیش از فرود دچار نقص فنی شده و در «وضعیت اضطراری» قرار گرفته است. 

روس‌کوسموس بعداً خبر نابودی این سفینه کاوشگر را که جدیدترین نسل فضاپیمای لونا بود تایید کرد. قرار بود این ابزار در قطب جنوب ماه فرود بیاید و ساختارهای داخلی ماه و همچنین منابع طبیعی از جمله آب در آن را مطالعه کند. 

برنامه‌های فضایی روسیه در ارتباط با کره ماه از ۴۷ سال پیش به این سو متوقف شده بود و اکنون تلاش مسکو برای بازگشت به کشورهای پیشتاز در این عرصه با شکست سنگینی روبرو شده است. 

فضاپیمای لونا ۲۵ بخشی از برنامه‌های بلندپروازانه روسیه بود که هدف نهایی آن راه‌اندازی یک ایستگاه فضایی بر سطح کره ماه تا سال ۲۰۴۰ عنوان شده است. 

روسیه می‌خواهد با هند که کاوشگر چاندرایان۳ آن قرار است در این هفته بر روی قطب جنوبی ماه فرود بیاید، و مهم‌تر از آن با چین و ایالات متحده در برنامه‌های اکتشافی ماه رقابت کند. 

فضاپیمای «چاندرایان۳» هند که حدود ۲ ماه پیش به فضا پرتاب شده، تصاویر جدیدی را از ماه ارسال کرده است. این سومین مأموریت هند در این زمینه است و احتمال می‌رود ماه‌نشین آن در ۲۳ یا ۲۴ اوت در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود بیاید. 

«چاندرایان۳» هند و «لونا-۲۵» روسیه از جمله دو فضاپیمایی بودند که به سمت منطقه کمتر اکتشاف شده جنوبی ماه حرکت می‌کردند. اعتقاد بر این است که در مناطق جنوبی ماه ذخایر آب وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی