Search
Asset 2

عضویت روسیه از اف‌ای‌تی‌اف تعلیق شد؛ ایران و کره شمالی همچنان در لیست سیاه

کارگروه ویژه اقدام مالی FATF
(FATF) «کارگروه ویژه اقدام مالی» (IRNA)

«کارگروه ویژه اقدام مالی» (FATF) عضویت روسیه در این نهاد را به حالت تعلیق در آورد و اعلام کرد که مسکو در جنگ اوکراین، اصول این سازمان را نقض کرده است.

«کارگروه ویژه اقدام مالی» در بیانیهای اعلام کرده جنگافروزی روسیه در اوکراین با اصول اساسی FATF که تلاش برای ترویج امنیت و حفظ سلامت نظام مالی جهان است مغایرت دارد.

این نهاد نظارتی مالی افزود: «فدراسیون روسیه همچنان در برابر تعهداتش برای اجرای تدابیر و معیارهای این گروه، مسئول است و باید به رعایت و اجرای تعهدات مالی خود ادامه دهد

اوکراین در یک سال گذشته بارها از این نهاد بینالمللی خواسته بود روسیه را اخراج کند. با وجود این، علیرغم تعلیق عضویت روسیه، این کشور کماکان در FATF عضو محسوب میشود.

«کارگروه ویژه اقدام مالی» نام آفریقای جنوبی و نیجریه را به فهرست خاکستری کشورهای تحت نظارت ویژه برای رعایت تدابیر جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم افزود.

بر اساس گزارش رویترز گروه ویژه اقدام مالی در بیانیهای اعلام کرد که بررسی وضعیت ایران و کره شمالی از فوریه سال ۲۰۲۰ متوقف شده است و این دو کشور همچنان در فهرست سیاه قرار دارند.

FATF  میگوید تهران در سال ۱۳۹۵ متعهد شد تا کمبودهای راهبردی در مقررات و قوانین را جبران کند. اما مهلت ایران برای تصویب قوانین مربوطه در سال ۱۳۹۷ به پایان رسید.

گروه ویژه اقدام مالی از اکتبر سال ۲۰۱۹ به اعضای خود هشدار داده که در خصوص روابط مالی با ایران اقدامات نظارتی مضاعف ضروری است.

«کارگروه ویژه اقدام مالی» (FATF) یک سازمان بیندولتی است که هدف خود را مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم میداند که این کار را از طریق وضع استانداردهای جهانی و بررسی پایبندی کشورها به این استانداردها انجام میدهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی