Asset 2

روسیه: همکاری نظامی با جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت 

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: همکاری نظامی روسیه و جمهوری اسلامی تسلیم فشارهای ژئوپلیتیک نخواهد شد
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه برای سخنرانی در نشست کنفرانس سازمان ملل در مورد خلع سلاح در ژنو در 2 مارس 2023 وارد می شود.(FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر درخواست واشنگتن از تهران برای توقف فروش پهپاد به مسکو، گفت: همکاری نظامی روسیه و جمهوری اسلامی تسلیم فشارهای ژئوپلیتیک نخواهد شد. 

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز به نقل از یک مقام ایرانی و یکی دیگر از افراد مطلع از مذاکرات میان تهران و واشنگتن نوشت: ایالات متحده، ایران را برای توقف فروش پهپادهای نظامی به روسیه زیر فشار قرار داده است. 

در واکنش به این گزارش ریابکوف تأکید کرد که «دشمنان تلاش می‌کنند که همکاری نظامی روسیه و جمهوری اسلامی را سیاسی کنند و این تلاش‌ها متوقف نخواهد شد.» 

او ادامه داد: «هیچ تغییری وجود ندارد و همکاری با ایران ادامه خواهد داشت. ما کشورهای مستقلی هستیم و تسلیم فشارهای آمریکا و اقمارش نمی‌شویم 

فایننشال تایمز در گزارش روز چهارشنبه ۲۵ مرداد خود عنوان کرده بود که فشار آمریکا به جمهوری اسلامی در رابطه با تحویل‌ندادن پهپاد به روسیه بخشی از «تفاهم نانوشته» گسترده در گفتگوهایی است که با هدف تنش‌زدایی و مهار برنامه اتمی ایران انجام شده است. 

به گفته این رسانه بریتانیایی این گفت‌وگوها در کنار مذاکرات برای مبادله زندانیان انجام شدند که هفته گذشته به انتقال چهار شهروند ایرانی‌ــ‌آمریکایی از زندان به حبس خانگی منتهی شد 

این منابع گفته‌اند که آمریکا همچنین خواستار توقف تامین یا فروش قطعات یدکی این پهپادها است. 

همچنین مقام سیاسی گفت‌وگوکننده با فایننشال تایمز که نخواست نامش فاش شود اضافه کرده بود که «آمریکا و حکومت ایران سر بیشتر مسائل به توافق‌هایی رسیده‌اند، اما گفت‌وگوها‌ــ که از طریق واسطه‌ها انجام می‌شود‌ــ به‌ویژه در مورد روسیه در قطر و عمان ادامه خواهد یافت 

نورنیوز، رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ملی گزارش فایننشال تایمز را رد کرد و آن را دروغ‌پردازی خواند. 

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه یکم شهریور اعلام کرد که معاون وزیر دفاع این کشور با فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی درباره همکاری‌های نظامی گفت‌وگو کرده است. 

طبق این اطلاعیه که در خبرگزاری اینترفکس روسیه بازتاب یافته است، الکساندر فومین با سرتیپ کیومرث حیدری درباره چگونگی توسعه این همکاری‌ها به بحث و گفت‌وگو پرداخته است. 

روابط تهران و مسکو که به دلیل تحریم‌های شدید غرب اقتصادشان به شدت تحت فشار است، از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین در حدود ۱۸ ماه گذشته تعمیق یافته و به‌ویژه در حوزه نظامی گسترده‌تر شده است.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی