Search
Asset 2

اسکای نیوز: جمهوری اسلامی فقط طی یک قرارداد ۱ میلیون دلار تسلیحات به روسیه فروخته است 

فروش تسلیحات نظامی جمهوری اسلامی به روسیه
تجهیزات نظامی ایران (NORBERT SCHILLER/AFP via Getty Images)

شبکه خبری اسکای نیوز با انتشار اسناد و به نقل از منابع امنیتی خبر داد که جمهوری اسلامی طی یک قرارداد مربوط به شهریورماه گذشته تسلیحاتی به ارزش بیش از یک میلیون دلار به روسیه فروخته است. 

منبع امنیتی که اسکای نیوز هویت او را افشا نکرده گفته است که این قرارداد فقط نمونه اولیه از سلاح‌ها «قبل از ارسال بیشتر» است. 

این قرارداد مربوط به مربوط به فروش «مهمات توپخانه و تانک و راکت» در اندازه‌های مختلف از ایران به روسیه است. 

به همراه این سند ۱۶ صفحه‌ای، پنج صفحه متن قرارداد ضمیمه نیز در اختیار اسکای نیوز قرار گرفته که مربوط به فروش لوله‌های تانک تی‌۷۲، لوله‌های توپخانه هویتزر و مهمات آنها بوده است. ارزش این قرارداد نیز ۷۴۰ هزار دلار است. 

اسکای نیوز می‌گوید که نمی‌تواند به طور مستقل این اسناد را راستی‌آزمایی کند اما منابعش اطمینان داده‌اند که ۱۰۰ درصد به صحت این مدارک اطمینان دارند. 

اسکای نیوز در گزارشی دیگر اواسط اسفندماه گذشته گزارش داده بود که جمهوری اسلامی از طریق دریای خزر و بهوسیله کشتیهای کانتینر بر مقادیر قابل‌توجهی مهمات به روسیه ارسال کرده است. 

این شبکه خبری به نقل از یک منبع امنیتی عنوان کرد که جمهوری اسلامی «بهصورت مخفیانه مقدار زیادی گلوله، راکت و خمپاره برای جنگ در اوکراین به روسیه ارسال کرده است و قصد دارد مهمات بیشتری هم بفرستد 

کیف و لندن گفتند که قصد دارند صحت این مطالب را بررسی کنند و در صورتی که معتبر بودن آن معلوم شود، اقدام خواهند کرد. 

وادیم پریستاکیو، سفیر اوکراین در بریتانیا، به اسکای نیوز گفت «ما ظن این را داشتیم که چنین اتفاقی رخ داده است 

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا نیز هم در مصاحبه‌ای دیگر گفت وقتی اسناد به دست وزارت خارجه بریتانیا برسد، آنها را «ارزیابی و تأیید اعتبار» می‌کنند و بر اساس آن «تصمیم‌گیری» خواهند کرد. 

اوکراین بارها جمهوری اسلامی ایران را به تامین پهپاد برای روسیه در حمله به خاک این کشور متهم کرده است و واشنگتن‌پست نیز در اوایل اردیبهشت‌ماه خبر داد که طی شش ماه گذشته کشتی‌های روس بیش از ۳۰۰ هزار گلوله توپ و یک میلیونگلوله از ایران به روسیه منتقل کرده‌اند و به گفته منابع آگاه، اطلاعات مربوط به این مسئله با مقامات آمریکایی در میان گذاشته شده است. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی