Search
Asset 2

دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم؛ فضای سرد مشارکت مردمی

دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم شورای اسلامی امروز - جمعه ۲۱ اردیبهشت - از ساعت ۸ صبح در ۲۲ حوزه انتخابیه شروع شد.
(Hossein Yarahmadi/Mizan.ir)

دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم شورای اسلامی امروز جمعه ۲۱ اردیبهشت از ساعت ۸ صبح در ۲۲ حوزه انتخابیه شروع شد.

در دور اول انتخابات مجلس دوازدهم که ۱۱ اسفند سال گذشته برگزار شد، فقط ۴۱ درصد از افراد واجد شرایط در آن شرکت کردند و پایین‌ترین نرخ مشارکت در تاریخ انتخابات جمهوری اسلامی رقم خورد. این رقم در تهران، فقط ۲۶ درصد گزارش شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که میزان مشارکت مردمی در دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم شورای اسلامی مانند دور قبل بسیار پایین بوده و فضای سردی بر انتخابات حاکم بوده است.

پس از برگزاری دور اول انتخابات دوازدهمین دوره مجلس، ۲۴۵ نامزد انتخابات به مجلس راه یافتند و امروز تکلیف ۴۴ کرسی باقیمانده در ۲۲ حوزه انتخابیه، از میان ۹۰ نامزد راه‌یافته به دور دوم انتخابات مشخص می‌شود.

بر اساس تحلیل برخی از کارشناسان، عدم استقبال مردم از انتخابات و نیز رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان که شامل ۲۷ نماینده فعلی مجلس نیز شد، کمک کرد تا جریان‌های اصولگرا بتوانند ۱۵۸ کرسی را در دور اول از آن خود کنند و بر مجلس مسلط شوند.

انتظار می‌رود این جریان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در دور دوم ۴۱ کرسی دیگر را کسب کند و در کل ۲۰۰ کرسی مجلس دوازدهم را به‌دست بیاورند.

حوزه‌های انتخابیه تبریز، شبستان، میانه، پارس‌آباد، سمیرم، لنجان، کرج، تهران، ورامین، بیرجند، مشهد، آبادان، رامهرمز، خدابنده، زنجان، شیراز، مرودشت، خرم‌آباد، قائمشهر، ملایر، کرمانشاه و گنبدکاووس، ۲۲ حوزه انتخابیه‌ای هستند که انتخابات در آن‌ها به دور دوم کشیده شده است.

۱۱ هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رأی در مرحله دوم انتخابات وجود دارد که ۶۵ درصد آن مربوط به انتخابات الکترونیکی است.

در مرحله اول انتخابات در حوزه انتخابیه تهران، ۱۴ نامزد وارد مجلس شدند و ۳۲ نفر بعدی نیز به مرحله دوم راه یافتند تا تکلیف ۱۶ کرسی باقیمانده، مشخص شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی