Search
Asset 2

برگزاری سمیناری در پارلمان سوئد با محوریت قرارگیری سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی

شماری از نمایندگان پارلمان سوئد سمیناری تحت عنوان «سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین کنید»، برگزار کردند.
پنل گفت‌‌‏و‌‌‏گو در سمینار «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین کنید» در پارلمان سوئد. از راست به چپ: نيما غلام‌علی‌پور، ماگنوس نورِل، آروین خوشنود و امیر محسن (Courtesy of Arvin Khoshnoud)

شماری از نمایندگان پارلمان سوئد، به همت ایرانیان مقیم این کشور، سمیناری تحت عنوان «سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین کنید»، برگزار کردند.

این نشست روز چهارشنبه ۲۲ ماه می به همت ایرانیان مقیم این کشور و با حضور نمایندگان پارلمان سوئد، «نیما غلامعلی‌پور» از حزب دموکرات‌ سوئد و «تُرشتن اِلوفسُن» از حزب دموکرات‌ مسیحی‌ برگزار شد.

در ماه می ۲۰۲۳، نمایندگان پارلمان سوئد به اتفاق آرا طرح تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا را تصویب کردند. بر اساس این مصوبه، دولت سوئد موظف شد که برای قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا تلاش کند. این سمینار در راستای مصوبه سال قبل پارلمان سوئد برگزار شد.

در این سمینار همچنین کارشناسانی درباره سپاه پاسداران و قرارگیری آن در فهرست تروریستی اتحادیه اروپایی اظهارنظر کردند.

دکتر اردوان خوشنود، دانشیار دانشگاه لوند از کارشناسان حاضر در این سمینار طی سخنانی اهداف، ساختار و اقدامات تروریستی سپاه پاسداران را تشریح کرد و با نگاهی ویژه به فعالیت‌های سپاه قدس در اروپا، به خصوص در کشور سوئد پرداخت.

امیر محسنی، وکیل و متخصص حقوق اتحادیه اروپا، که به عنوان کارشناس در این سمینار حضور داشت، پیرامون مسائل حقوقی قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا صحبت کرد.

محسنی در بخشی از سخنان خود گفته است که مانعی حقوقی برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا وجود ندارد و این کار به آسانی می‌تواند انجام گیرد.

در ادامه میزگردی با حضور امیر محسنی، ماگنوس نول، متخصص سرشناس تروریسم در سطح جهانی، و آروین خوشنود، پژوهشگر مسائل سیاسی خاورمیانه، برگزار شد.

در این میزگرد به جنبه‌های سیاسی و حقوقی قرارگیری سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا پرداخته شده است.

نتیجه این میزگرد دربرگیرنده دو نکته اساسی بوده است؛ نخست اینکه اگر تا به امروز اتحادیه اروپا سپاه پاسداران را در فهرست تروریستی خود قرار نداده، بنا به دلایل سیاسی است و نه حقوقی. دوم اینکه برای حفظ امنیت سوئد و اتحادیه اروپا، تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران از ضرورت‌های سیاسی-امنیتی است.

سال گذشته نمایندگان پارلمان سوئد به اتفاق آرا طرح تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا را تصویب کردند.

آن زمان مارکوس ویشل، نماینده پارلمان سوئد و پیشنهاد دهنده این طرح، در توییتی نوشته بود که «اکنون ما به مبارزه برای توقف ظلم در ایران و ارائه حقوق اساسی و آزادی مردم ایران ادامه خواهیم داد.» همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ادعا کرده بود که سپاه پاسداران «برآمده از متن ملت ایران» و «حافظ صلح در منطقه» است.

ناصر کنعانی اعلام تروریستی بودن سپاه پاسداران در پارلمان سوئد را اقدامی «نابخردانه» خوانده بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی