Search
Asset 2

هشدار «گروه هفت» به جمهوری اسلامی: تداوم ارسال موشک به روسیه باعث تحریم‌های شدیدتر می‌شود

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد، در صورتی که حکومت ایران به انتقال موشک‌های بالستیک دوربرد به روسیه ادامه دهد، گروه هفت آماده پاسخگویی با مجازات‌های شدیدی است.
(Wikimedia)

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد، در صورتی که حکومت ایران به انتقال موشک‌های بالستیک دوربرد به روسیه ادامه دهد، کشورهای «گروه هفت» آماده پاسخگویی با مجازات‌های شدیدی هستند که می‌تواند شامل ممنوعیت پروازهای «ایران ایر» به اروپا باشد.

«گروه هفت» در حال حاضر تحت ریاست ایتالیا قرار دارد و همچنین شامل کشورهای ایالات متحده، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه و کانادا است.

بر اساس گزارش رویترز، این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفته است که ایالات متحده همراه با شش متحد خود در «گروه هفت» با صدور بیانیه‌ای مشترک درباره عواقب ارسال موشک‌ به روسیه توسط حکومت ایران هشدار داده‌اند.

در بیانیه گروه هفت آمده است: «اگر حکومت ایران به ارائه موشک‌های بالستیک یا فناوری‌های مرتبط به روسیه ادامه دهد، ما آماده پاسخگویی سریع و هماهنگ از جمله اقدامات جدید و مهم علیه ایران هستیم.»

ارسال موشک توسط ایران به روسیه نقض آشکار قوانین بین‌الملل است

گروه هفت تصریح کرده است که ارسال موشک‌های ایران به روسیه نشان دهنده تشدید حمایت از روسیه در جنگ علیه اوکراین است و این نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است.

اقدام «گروه هفت» پس از انتشار گزارش رویترز صورت گرفت که می‌گفت، تهران تعداد زیادی موشک بالستیک قدرتمند زمین به زمین را برای استفاده در تهاجم به اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است.

مقام ارشد آمریکایی افزوده است که یکی از گزینه‌های مورد بررسی توسط «گروه هفت» می‌تواند منجر به پایان دادن به پروازهای «ایران ایر» شود.

ایران ایر، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی است که مسافران را از ایران به چندین شهر در اروپا می‌برد.

ایالات متحده هنوز نتوانسته است تأیید کند که این انتقال موشک قبلا انجام شده است، اما به وضوح تلاش‌هایی از سوی تهران برای پیشبرد مذاکرات با مسکو درباره این موشک‌ها صورت گرفته است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در وین به خبرنگاران گفت: «در مورد مسئله ارسال موشک‌های ایران به روسیه برای استفاده در اوکراین، ما پیام‌های بسیار واضحی به ایران فرستادیم که این کار را انجام ندهد.»

او افزود: «این موضوع گفتگوهای قابل توجهی بین تعدادی از کشورها در اروپا و آمریکا بوده است و من فکر می‌کنم که نگرانی در مورد این احتمال و تعهد برای رسیدگی به آن بسیار ضروری است.»

رویترز نوشته است که مقامات آمریکایی اوایل سال جاری میلادی با مقامات ایرانی در عمان گفتگو کردند. موضوع این گفتگوها درباره حمایت حکومت ایران از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، حمایت جمهوری اسلامی از نیروهای نیابتی و سایر رفتارهای بی‌ثبات‌کننده این حکومت بوده است.

محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صادرات برخی موشک‌ها، پهپادها و سایر فناوری‌های ایران در ماه اکتبر به پایان رسید.

اما ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه برنامه موشکی بالستیک ایران را در بحبوحه نگرانی‌ها درباره صادرات تسلیحات به نیروهای نیابتی این کشور در خاورمیانه و روسیه حفظ کردند.

ایالات متحده گفته است که حکومت ایران هواپیماهای بدون سرنشین، بمب‌های هوایی هدایت شونده و مهمات توپخانه‌ای را که مسکو برای حمله به اهداف اوکراینی استفاده کرده است، به روسیه ارائه کرده است.

واشنگتن ماه‌هاست درباره آنچه که مشارکت دفاعی بی‌سابقه روسیه و ایران توصیف می‌کند، هشدار داده است.

بیانیه «گروه هفت» در حالی منتشر شد که اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی اقداماتی علیه حکومت ایران در واکنش به تسلیح روسیه در جنگ با اوکراین است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی