Search
Asset 2

ارسال سامانه «پدافند ۱۵ خرداد» جمهوری اسلامی به سوریه

سامانه موشکی ,هوایی ۱۵ خرداد
سامانه موشکی,هوایی ۱۵ خرداد (WIKIMEDIA)

صداوسیما بخشی از توافقهای وزیر دفاع جمهوری اسلامی و فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی سوریه شامل تحویل سامانه «پدافند ۱۵ خرداد» به دمشق را افشا کرد.

در این گزارش ضمن اشاره به اینکه تنها بخشهایی از توافقنامه دفاعی اخیر ایران با سوریه به طور عمومی منتشر شده، گفته شد: برای تقویت نیروهای دفاع هوایی سوریه، شاهد عرضه رادارها و موشکهای دفاعی از جمله سامانه «۱۵ خرداد» از سوی ایران به سوریه خواهیم بود.

در این گزارش آمده که جمهوری اسلامی علاوه بر سامانه موشکی پدافند ۱۵ خرداد، موشکهای صیاد ۲ را باهدف تقویت شبکه پدافند هوایی سوریه به این کشور داده است.

«سامانه ۱۵ خرداد» در سال ۹۸ رونمایی شد و همان زمان نظامیان ایران مدعی شدند که این سامانه قوی‌تر از پاتریوت آمریکایی است.

گفتنی است که رسانههای اسرائیل در اوایل آذرماه خبر دادند که جمهوری اسلامی به «بهانه مقابله با حملات هوایی اسرائیل» سامانههای پدافند هوایی جدید را در اطراف دمشق، پایتخت سوریه مستقر کرده است.

بر اساس این گزارشها «در چارچوب توافقهای صورتگرفته میان دمشق و تهران، ایران سامانه دفاع هوایی «باور ۳۷۳» را از طریق عراق در سوریه مستقر کرده است

منابع نظامی در ایران بارها مدعی شدند که سامانه دفاع هوایی «باور ۳۷۳» از سیستم پدافندی اس ۳۰۰ روسیه قویتر است و با اس ۴۰۰ روسی برابری میکند.

بااینحال اسرائیل تقریباً یک دهه است که انتقال تسلیحات و محل استقرار نیروهای سپاه در سوریه را مورد حملات هوایی قرار میدهد. هرچند مقامات اسرائیلی بهندرت مسئولیت چنین عملیاتی را پذیرفتهاند.

اسرائیل همچنین در ماههای اخیر برای مختل کردن استفاده روزافزون ایران از زنجیره تأمین نظامی سوریه برای ارسال تسلیحات جنگی به متحدانش در سوریه و لبنان از جمله حزبالله لبنان، حملات خود را به فرودگاهها و پایگاههای هوایی سوریه تشدید کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی