Asset 2

بحران شدید بی‌آبی در ایران؛ ذخیره آبی ۵۸ شهر و روستا در استان فارس به پایان رسید 

بحران بی آبی در ایران
سد رودبال(Ilna)

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس از اتمام ذخیره سد رودبال، یکی از منابع بزرگ تامین آب این استان خبر داد و به این ترتیب ذخیره آبی ۸ شهر و ۵۰ روستا در استان فارس به پایان رسیده است. 

علی جان صادق‌پور به خبرگزاری ایلنا گفته است که این ذخیره آبی در حالی به پایان رسید که ذخیره آب این سد در گذشته حدوداً ۶۰۰ لیتر بر ثانیه خروجی داشت و نقش مهمی در آبرسانی به شهرستان‌های فسا، حاجی‌آباد و داراب ایفا می‌کرد. 

به گفته او نزدیک به ۳۲۵ هزار نفر به صورت مستقیم از آب سد رودبال استفاده می‌کردند. 

این مقام استانی افزود: برای جبران این مشکل نزدیک به ۴۰ حلقه چاه حفر، کف شکنی، تجهیز و مهندسی دوباره شد و همه این چاه‌ها در مدار بهره‌برداری قرار گرفت. 

اگر چه به گفته این مقام مسئول این اقدام کارآمد است؛ اما کارشناسان آب معتقدند که اقدامات این‌چنینی منجر به منفی شدن میزان تراز آب می‌شود. 

در اوایل مردادماه دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور گزارش داده بود که از ذخیره آب سد رودبال تنها ۲ درصد باقی مانده است. در همان زمان نیز گفته شده بود که ذخیره آب سدهای «وشمگیر» و «بوستان و گلستان» در استان گلستان نیز به انتها رسیده و صفر شده است. 

بررسی‌های اخیر سازمان زمین‌شناسی و اداره مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که بخش‌های عظیمی از دشت مرکزی ایران به ویژه در استان‌های اصفهان، فارس و «خراسان‌ها» با تراز منفی گسترده آب‌های زیرزمینی مواجه شده‌اند. 

به این ترتیب این مناطق در آستانه فروپاشی سرزمینی و کوچ جمعیت قرار دارند. 

عیسی کلانتری، رئیس پیشین سازمان محیط‌زیست نیز به تازگی ضمن هشدار در رابطه با بحران کمبود آب ایران و کاهش ذخایر آن گفته بود: «این کشور ۷ هزار سال سابقه تمدن دارد و ما در ۲۵ سال گذشته، آب مملکت را به پایان بردیم 

کلانتری دلیل این مشکلات را سیاست‌های ناکارآمد حکومت در حوزه‌های مختلف دانست و گفت: «ما به شدت ضدعلم حرکت می‌کنیم» 

پیش از آن نیز رضا حاجی‌کریم، کارشناس حوزه آب با اشاره به کمبود آب در ایران ضمن هشدار درباره احتمال تهدید تمدنی در کشور عنوان کرد که روزهای ترسناک بی‌آبی در پیش است 

رضا حاجی‌کریم گفت: ما اکنون ۲۰ میلیارد مترمکعب مازاد برداشت آب داریم که اگر نتوانیم آن را در بازه مشخصی سروسامان داده و مدیریت کنیم؛ روزهای سخت و ترسناکی را در پیش خواهیم داشت 

او تأکید کرد: اگر با همین آهنگ کنونی پیش برویم تهدید تمدنی در پیش است و بدون رودربایستی و پرده‌پوشی باید بگوییم که روزهای سختی را خواهیم داشت و شاهد تعارضات اجتماعی، سیاسی، قومیتی و صنفی در حوزه آب خواهیم بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی