Search
Asset 2

چگونگی جلب توجه طاووس‌‏های نر برای جفت‌‏یابی

این  طاووس ماده با دوربین نصب شده بر سر و فن‌آوری ردیابی حرکت چشم به یک طاووس نر خیره شده است.  (جسیکا یورزینسکی)
این طاووس ماده با دوربین نصب شده بر سر و فن‌آوری ردیابی حرکت چشم به یک طاووس نر خیره شده است. (جسیکا یورزینسکی)
این طاووس ماده با دوربین نصب شده بر سر و فن‌آوری ردیابی حرکت چشم به یک طاووس نر خیره شده است. (جسیکا یورزینسکی)

برای دریافتن اینکه چگونه طاووس‌هایی که به دنبال جفت‌یابی هستند، توجه ماده را به خود جلب می‌کنند، محققین دوربین کوچکی را برای ردیابی حرکت چشم، بر سر طاووس ماده نصب کرده‌اند.

جسیکا یورزینسکی، محقق فوق دکترا در گروه زیست‌شناسی دانشگاه پردو می‌گوید: «عجیب است که طاووس ماده به لبه پایینی پرهای دم نگاه می‌کند و توجه چندانی به بقیه‌‏ی نمایش دم بلند ۱.۵ متری ندارد.»

این تصویر رد نگاه‌‏های طاووس ماده را زمانی‌که طاووس نر اقدام به نمایش برای جفت‌یابی می‌کند نشان می‌دهد. (جسیکا یورزینسکی)

وی افزود: «بر طبق مطالعه‌‏ی ما، نگاه پرنده‌‏ی ماده به ندرت به سر یا بالای سر طاووس می‌افتد. پرندگان ماده از زمان کوتاهی که صرف نگاه به پرنده نر می‌کنند، بیشتر از همه به پاها و قسمت پایینی دم خیره می‌شوند.»

این واقعاً برای طاووس نر دشوار است که در حالی‌که طاووس ماده اطراف خود را برای یافتن غذا و شکارچی بررسی می‌کند، توجه آن را به سمت خود نگه دارد؛ ولی به گفته‌‏ی یورزینسکی طاووس‌ها راهی برای برگرداندن نگاه‌ها به سمت خود یافته‌اند.

وی گفت: «زمانی پرنده‌‏ی نر بیشترین توجه پرنده ماده را به خود جلب می‌کند، که برگشته و با رقص جفت‌یابی اقدام به لرزاندن پرها و صدا درآوردن از دم خود بکند. اینطور به نظر می‌رسد که داشتن مهارت در حرکات موزون برای طاووس‌ها حائز اهمیت است.»

نتایج این تحقیق که بر روی ۱۲ طاووس انجام شده است، در مجله‌‏ی زیست‌شناسی آزمایشیJournal of Experimental Biology چاپ شده است. یورزینسکی از فن‌آوری ردیابی چشم و دوربینی کوچک برای ردیابی نگاه پرنده‌‏‌‏ی ماده زمانی‌که در فصل جفت‌‌گیری چندین پرنده‌‏ی نر برای جلب توجه آن با یکدیگر رقابت می‌کردند، استفاده کرده است. این مطالعه شامل اینکه کدام نر در جفت‌گیری موفق شد نمی‌شود.

یورزینسکی این آزمایش را در دوره ارشد و دکترا در دانشگاه دوک شروع کرده و سپس آن‌‏را در دانشگاه پردو ادامه داده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی