Search
Asset 2

اوکراین طی شش ماه ۶۱۰ پهپاد ایرانی را ساقط کرد

پهپاد ایرانی و ولادیمیر زلنسکی(رئیس جمهور اوکراین)
لاشه پهپاد ایرانی و ولادیمیر زلنسکی(رئیس جمهور اوکراین) (PUBLIC DOMAIN)

میکولا اولشوک، فرمانده نیروی هوایی اوکراین میگوید نظامیان کشورش در بازه زمانی ۶ ماهه، بیش از ۶۱۰ پهپاد انتحاری ساخت ایران را رهگیری و منهدم کرده‌اند.

فرمانده نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که ارتش اوکراین از شهریورماه  تا به امروز علاوه بر ۶۱۰ پهپاد انتحاری ساخت جمهوری اسلامی، بیش از ۶۵۰ موشک کروز روسی را نیز رهگیری و منهدم کرده است.

او با بیان اینکه نیروی هوایی اوکراین سامانههای دفاع هوایی «NASAMS»،«Iris-T»  و «Crotale» و همچنین سامانه ضدهوایی Gepards را از شرکا و متحدان غربی این کشور دریافت کرده است، گفت: «در حال حاضر در انتظار دریافت سامانههای موشکی «پاتریوت» و «آستر۳۰ مامبا» از متحدانمان هستیم

فرمانده نیروی هوایی اوکراین در ادامه گفت که معتقد است، این سامانهها برای دفاع از کییف در برابر حملات موشکی و پهپادی روسیه کافی نیستند.

هر چند کشورهای غربی طی ماه‌های گذشته بارها اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی با ارسال انواع مختلفی از پهپاد‌های انتحاری و تهاجمی به روسیه، به این کشور در حمله به اوکران کمک کرده است اما مقامات جمهوری اسلامی همچنان کمک نظامی به روسیه برای حمله به اوکراین را رد می‌کنند.

روز گذشته حسین امیرعبداللهیان با انتشار یک توییت عنوان کرد که ادعاها در مورد پهپادهای ایرانی بکارگرفته شده در اوکراین نادرست است. برخی طرفهای غربی فقط ادعا می کنند و هیچ سندی را ارائه نمی دهند، غرب باید دست از این بازی بی ثمر بردارد. ایران حامی صلح و مخالف جنگ است.

این در حالی است که نهادهای اطلاعاتی و نظامی غربی چندین بار مستندات ارسال پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به روسیه را منتشر کرده‌اند و تاکنون تعدادی از مقامات و افرادی که در صنعت پهپادی ایران دخیل هستند از سوی اروپا و آمریکا تحریم شده‌اند.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در ۲۶ بهمن‌ماه، در جریان یک جلسه توجیهی در لندن، عکسهایی از پهپادهایی که به اوکراین حمله کردند را در کنار تصاویری از هواپیماهای بدون سرنشین که قبلاً در ایران ردیابی شده بودند، به نمایش گذاشتند.

این نهاد امنیتی آمریکا با انتشار عکسها و تحلیلهایی از هواپیماهای بدون سرنشین که در حمله به اوکراین دخالت داشتند، اعلام کردند که هیچ تردیدی وجود ندارد که جمهوری اسلامی پهپادهای روسیه برای حمله به اوکراین را تأمین میکند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی