Search
Asset 2

فرود اضطراری هواپیمای سنگاپوری: یک کشته و ۳۰ زخمی بر جای گذاشت

یک پرواز خطوط هوایی سنگاپور از مبدأ لندن روز سه‌شنبه به دلیل برخورد با چاله هوایی به‌طور اضطراری در بانکوک فرود آمد.
(ROSLAN RAHMAN/AFP via Getty Images)

یک پرواز خطوط هوایی سنگاپور از مبدأ لندن روز سه‌شنبه به دلیل برخورد با چاله هوایی به‌طور اضطراری در بانکوک فرود آمد.

یکی از مسافران این هواپیما جان باخت و رسانه‌های محلی از مجروح شدن چندین مسافر دیگر خبر دادند.

شرکت سنگاپوری اعلام نکرد چه چیزی باعث مرگ و جراحت مسافران شده است اما یکی از مسافران در مصاحبه با رویترز گفت چاله هوایی باعث شد کسانی که کمربند ایمنی نبسته بودند به کابین بالاسری خود برخورد کنند.

https://Twitter.com/TabZLIVE/status/1792886610360410511

رسانه‌های تایلندی از مجروح شدن ۳۰ نفر خبر دادند، درحالی‌که شرکت سنگاپوری به تعداد مجروحان اشاره‌ای نکرده است.

این شرکت هواپیمایی در بیانیه‌ای اعلام کرد که هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ سری ۳۰۰ای‌آر با ۲۱۱ مسافر و ۱۸ خدمه عازم سنگاپور بود که در بین راه مجبور به فرود اضطراری شد.

داده‌های فلایت رادار ۲۴ نشان می‌دهند که هواپیمای سنگاپوری حدود ۱۱ ساعت پس از بلند شدن از لندن، پس از عبور از دریای آندامان و نزدیک شدن به تایلند، تنها در عرض پنج دقیقه از ارتفاع حدود ۳۷هزار پایی به ارتفاع ۳۱هزارپا رسید.

به گزارش رویترز یک مسافر دانشجوی ۲۸ ساله گفت: «هواپیما ناگهان به سمت بالا چرخید و شروع به لرزیدن کرد و بعد با سرعت تمام به سمت پایین رفت که باعث شد مسافرانی که کمربند نبسته بودند با سر به سقف هواپیما برخورد کنند… بعضی از مسافران با سر به کابین چمدان برخورد کردند، به‌طوری که بخشی از کابین که چراغ و ماسک اکسیژن در آن تعبیه شده دچار فرورفتگی شد.»

مسئول فرودگاه سووارنابومی بانکوک ضمن تأیید مرگ یکی از مسافران اشاره‌ای به تعداد مجروحان نکرد.

پلیس مهاجرت تایلند گفت نیروهای امداد برای معاینه مسافران وارد هواپیما شده‌اند اما تعداد مجروحان مشخص نیست. گفته می‌شود مسافرانی که آسیب ندیده‌اند از هواپیما پیاده شده‌اند.

براساس مطالعه‌ای که هیئت ملی ایمنی حمل‌و‌نقل در سال ۲۰۲۱ انجام داد، سوانح مربوط به چاله‌های هوایی جزو شایع‌ترین حوادث هستند.

هیئت ملی ایمنی حمل‌و‌نقل آمریکا با بررسی سوانح سال ۲۰۰۹ تا می‌‏گوید که چاله‌های هوایی عامل بیش از یک‌سوم حوادث خطوط هوایی هستند که بیشترشان به جراحت یک یا چند مسافر منجر می‌شوند اما آسیبی به هواپیما وارد نمی‌کنند.

خطوط هوایی سنگاپور که به‌طور کلی به‌عنوان یکی از خطوط هوایی پیشرو در سطح جهان شناخته شده و الگوی این صنعت است، در سال‌های اخیر حادثه مهمی نداشته‌ است.

آخرین سانحه‌ای که با تلفات همراه بود، به پروازی از سنگاپور به مقصد لس‌آنجلس از طریق تایپه مربوط می‌شود که در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۰ به تجهیزات ساختمانی فرودگاه بین‌المللی تائویوان تایوان برخورد کرد. این حادثه پس از آن رخ داد که خلبان برای پرواز وارد باند اشتباه شد. ۸۳ نفر از ۱۷۹ سرنشین هواپیما در این سانحه کشته شدند.

براساس گزارش شبکه ایمنی هوانوردی، خطوط هوایی سنگاپور تاکنون هفت سانحه داشته‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی