Search
Asset 2

برخی از نمایندگان دموکرات آمریکا از محکومیت ترامپ بسیار خوشحالند

درحالی‌که نمایندگان جمهوری‌خواه خشم خود را نسبت به این حکم ابراز می‌کنند، برخی از نمایندگان دموکرات در حال پایکوبی هستند.
حضور رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، در دادگاه کیفری منهتن در نیویورک به همراه وکیل خود، تاد بلانچ، ۲۱ مه ۲۰۲۴. (Michael M. Santiago/Getty Images)

درحالی‌که نمایندگان جمهوری‌خواه خشم خود را نسبت به این حکم ابراز می‌کنند، برخی از نمایندگان دموکرات در حال پایکوبی هستند.

برخی از دموکرات‌ها متعاقب محکومیت بی‌سابقه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در ۳۰ مه ابراز خوشحالی کردند.

پس از بیش از ۱۱ ساعت بحث و بررسی، ۱۲ عضو هیأت منصفه به اتفاق آرا در دادگاه کیفری منهتن رأی دادند و نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان را در ۳۴ فقره اتهام جعل سوابق تجاری در رابطه با پرداخت حق‌السکوت به بازیگر فیلم‌های بزرگسال، استورمی دنیلز، در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ مجرم شناختند.

درحالی‌که نمایندگان جمهوری‌خواه خشم خود را نسبت به این حکم ابراز می‌کنند، نمایندگان دموکرات در شبکه‌های اجتماعی از محکومیت ترامپ ابراز خوشحالی می‌کنند.

حکیم جفریز، رهبر اقلیت مجلس (نماینده دموکرات نیویورک)، گفت: «هیأت منصفه شور کرده و تصمیم خود را گرفته است. رهبری مسئولانه مستلزم محترم شمردن این حکم است.»

کاترین کلارک، سردسته اقلیت مجلس (نماینده دموکرات ماساچوست)، در بیانیه‌ای گفت: «ترامپ حقه‌بازی را به سنگ بنای کارزار انتخاباتی خود برای رسیدن به کاخ سفید تبدیل کرده و اکنون تنها رئیس‌جمهوری است که دو مرتبه استیضاح شده و ۳۴ فقره محکومیت جنایی در پرونده خود دارد و محاکمه‌های بیشتری را نیز انتظار می‌کشد.»

ترامپ علاوه‌ بر این محکومیت، با دو پرونده فدرال دیگر نیز سروکار دارد که یکی به سوءاستفاده از اسناد طبقه‌‎بندی شده و دیگری به انتخابات ۲۰۲۰ و یورش به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه مربوط می‌شود که براساس کیفرخواست دادستان جورجیا از تلاش ترامپ برای ابطال نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ حکایت دارد.

تد لیو (نماینده دموکرات کالیفرنیا)، نایب‌رئیس مجمع دموکرات‌های مجلس، در این‌باره نوشت: «در آمریکا هیچ‌کس فراتر از قانون نیست: نه ثروتمندان، نه قدرتمندان و نه حتی رئیس‌جمهور سابق کشور.»

سناتور جف مرکلی (نماینده دموکرات اورگن) نوشت: «ترامپ برای اولین‌بار در زندگی‌اش به دلیل رفتارهای ناشایست خود پاسخگو خواهد بود. روز خوبی برای عدالت‌خواهان است.»

مکسین واترز (نماینده دموکرات کالیفرنیا) گفت پیش‌بینی می‌کرد که محاکمه ترامپ به نتیجه برسد و این اتفاق باور او را به دستگاه قضایی آمریکا قوی‌تر کرده است.»

او در این‌باره نوشت: «خدا را شکر! پیش‌بینی‌هایم به حقیقت پیوست! سه سال پیش در گفت‌و‌گو که با کارزار حقوق بشر پیش‌بینی کردم که استورمی دنیلز ترامپ را گیر می‌اندازد.»

سناتور بن ری لوهان (نماینده دموکرات نیومکزیکو) هم نوشت: «ده‌ها اتهام به رئیس‌جمهور سابق آمریکا وارد شده که از جمله می‌توان به دخالت در انتخابات اشاره کرد. این اتهامات جدی هستند و آشکارا نشان می‌دهند که او فرد مناسبی برای ریاست‌جمهوری نیست.»

نماینده اریک سوآلول (نماینده دموکرات کالیفرنیا) نوشت که نتیجه دادگاه صرفاً به ترامپ مربوط نمی‌شود.

او افزود: «دونالد ترامپ یک مجرم محکوم است. این حکم به نفع هیچ‌کس نیست اما به منزله پیروزی یک ایده است؛ این ایده که همه ما از یک قانون پیروی می‌کنیم. این حکومت قانون بود که به پیروزی رسید.»

جودی چو (نماینده دموکرات کالیفرنیا) نوشت که نظام حقوقی ما مطابق انتظار عمل کرد.

خانم چو افزود: «اعضای هیأت منصفه که جزو آمریکایی‌های معمولی و هم‌سن و سال ترامپ بودند، شواهد را سبک و سنگین کرده و او را در رابطه با اتهام جعل سوابق تجاری برای گمراه کردن رأی‌دهندگان در انتخابات ۲۰۱۶ مجرم شناختند.»

بکا بالینت (نماینده دموکرات ورمانت) نیز درباره هیأت منصفه اظهار نظر کرد.

خانم بالینت نوشت: «اعضای هیأت منصفه که هم‌سن و سال دونالد ترامپ بودند، وارد شور شدند و عدالت را به اجرا درآوردند. همیشه به دانش‌آموزان دبیرستانی‌ام می‌گفتم که هرکاری عواقبی دارد.»

دن کیلدی (نماینده دموکرات میشیگان) در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس گفت رفتار ترامپ به‌عنوان یک لکه ننگ در تاریخ کشور باقی خواهد ماند.

آقای کیلدی افزود: «مردم آمریکا سزاوار رهبر بهتری هستند، نه کسی که قانون را زیر پا می‌گذارد یا خودش را به منافع مردم آمریکا که برای خدمت به آن‌ها انتخاب شده در اولویت قرار می‌دهد.»

بیانیه‌های رسمی

با این‌حال، برخی از نمایندگان دموکرات پاسخ‌های رسمی‌تری دادند. 

راجا کریشنامورتی (نماینده دموکرات ایلینوی) در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «لحظه خطیر و غم‌انگیزی برای کشور بود اما به لطف حاکمیت قانون است که به این‌جا رسیده‌ایم.»

بیل فاستر (نماینده دموکرات ایلینوی) در بیانیه‌ای گفت که «روزی تاریخی و غم‌انگیز» است و آمریکایی‌ها به دلیل دفاع هیأت منصفه از حاکمیت قانون مدیون آن‌ها هستند.

آقای فاستر افزود: «جدیت شهروندان معمولی در مواقعی که به عضویت هیأت منصفه درمی‌آیند، همیشه مرا تحت تأثیر می‌گذارد.»

جارد موسکوویتز (نماینده دموکرات فلوریدا) نیز در شبکه اجتماعی ایکس واکنش نشان داد.

آقای موسکوویتز نوشت: «محکومیت رئیس‌جمهور سابق آمریکا جای خوشحالی ندارد اما مهر تأییدی است بر این‌که هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست. این تصمیم را هیأت منصفه‌ای گرفته که اعضای آن هم‌سن و سال ترامپ و شهروند قانونی آمریکا هستند، نه یک قاضی یا کسی که رقیب سیاسی اوست.»

حکم ترامپ در روز ۱۱ جولای، چهار روز قبل از برگزاری کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان، صادر خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی