Search
Asset 2

استقبال کره جنوبی از گسترش رابطه با آمریکا در مواجهه با تهدید کره شمالی

استقبال کره جنوبی از رابطه با آمریکا در برابر کره شمالی
رئیس جمهور کره جنوبی، یون سوک یول، در نشست مشترک کنگره در مجلس نمایندگان کنگره ایالات متحده در واشنگتن، دی سی، در 27 آوریل 2023 سخنرانی می کند.(BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images)

یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی، در یک سخنرانی در کنگره ایالات متحده، گفت که اتحاد ۷۰ساله بین ایالات متحده و کره جنوبی، صلح کم‌رنگی را حفظ کرد و به یک کشور جدید که بر اساس اصول دموکراسی و بازار آزاد بنا شده بود، اجازه داد پیشرفت کند. 

او در یک سخنرانی طولانی با اشاره به نقل قول‌هایی از رونالد ریگان و جان افکندی گفت: «در حال حاضر کره جنوبی از قدرت اقتصادی خود به‌عنوان «قطب آزادی برای شهروندان جهان» استفاده خواهد کرد 

یون سوک یول گفت: کره جنوبی مثال خوبی است برای نشان‌دادن مزایای گام برداشتن در «مسیر درست» و به سوی دموکراسی به‌جای «مسیر نادرست» به سوی تمامیت‌خواهی است که توسط چین، روسیه، ایران و کره شمالی پیش گرفته شد. 

او با اشاره به رژیم کره شمالی و کیم جونگ‌اون گفت: «رژیمی وجود دارد که مصمم است مسیر نادرست را ادامه دهد. تفاوت فاحش است، کره شمالی آزادی و رفاه را کنار گذاشته است.» 

رئیس‌جمهور کره جنوبی با اشاره به شهادت بیش از ۵۰۰ نفر که طی پنج سال گذشته از کره شمالی گریخته‌اند، این شهادت‌ها را که در مورد تیرباران افراد زیادی به دلیل نقض محدودیت‌های کووید۱۹، تماشای برنامه‌های تلویزیونی کره جنوبی، و داشتن کتاب مقدس و ایمان است، «بی‌سابقه و وحشتناک» خواند. 

یون سوک یول با اشاره به اینکه علاقه‌مندی رژیم کره شمالی به سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌ها، باعث شده که جمعیت این کشور در معرض بحران شدید و نقض حقوق بشر قرار بگیرند، از کشورهای غربی خواستار «افزایش آگاهی جهانی از شدت نقض حقوق بشر توسط کره شمالی» شد. 

یون در سخنرانی خود به کنگره گفت که خلع سلاح هسته‌ای هدفی قابل تحقق است و «درهای گفتگو با کره شمالی در مورد خلع سلاح هسته‌ای را باز نگه می‌دارد 

رئیس‌جمهور کره جنوبی با اشاره به اینکه سئول به کیم جونگ اون یک بسته انگیزشی برای بهبود اقتصاد کره شمالی ارائه داده است تا به کمک آن از فقر خارج شود و به او انگیزه دهد که راه درست را پیش بگیرد، ادامه داد: «تمام کاری که پیونگ یانگ باید انجام دهد این است که برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند و روند خلع سلاح هسته‌ای را آغاز کند.» 

رئیس‌جمهور کره جنوبی در جریان سفر خود به آمریکا توافق‌نامه‌هایی با جو بایدن به امضا رساند که بر اساس آن برای اولین‌بار در بیش از ۴۰ سال گذشته، زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا به بنادر کره جنوبی اعزام شوند. 

مقامات ارشد دولت بایدن در بیانیه‌ای دراین‌خصوص اعلام کردند که این توافق در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره تهدیدات هسته‌ای کره شمالی انجام خواهد شد. 

در این بیانیه تصریح شده است که اعزام زیردریایی هسته‌ای آمریکا به بنادر کره جنوبی باهدف بازدارندگی کره شمالی از حمله به همسایه‌اش، یکی از عناصر مهم «بیانیه واشنگتن» است. 

مقامات همچنین اعلام کردند که هدف از این توافق محافظت از کره جنوبی در برابر تهدیدهای دولت پیونگ یانگ و جلوگیری از شروع مجدد برنامه هسته‌ای سئول است که ۵۰ سال پیش با امضای معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای متوقف شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی