Search
Asset 2

بیانیه تند سه کشور اروپایی علیه جمهوری اسلامی؛ تحریم‌های موشکی ایران تمدید شود 

پرچم آلمان، فرانسه و بریتانیا
(Flickr)

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان روز گذشته پس از برگزاری جلسه شورای امنیت که به بررسی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌پرداخت، با انتشار بیانیه مشترکی خواهان تمدید تحریم‌های موشکی سازمان ملل علیه ایران شدند. 

در این بیانیه تأکید شده که فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی به «سطح خطرناکی» رسیده و موضوع نگرانی بسیاری در رابطه با صلح و امنیت بین‌المللی است. 

این بیانیه همچنین با اشاره به ذخایر اورانیوم و همچنین درصد غنی‌سازی ایران تأکید کرد که این میزان و درصدها بسیار بالاتر از حد مجاز تعیین شده در توافق ۲۰۱۵ است و حتی در برخی موارد درجه خلوص غنی‌سازی‌ها با آنچه از سوی جمهوری اسلامی به آژانس اعلام شده نیز همخوانی ندارد 

همچنین برنامه موشکی جمهوری اسلامی به عنوان یکی دیگر از موارد مایه نگرانی بریتانیا، فرانسه و آلمان عنوان شد و با اشاره به توسعه پهپادها و همچنین موشک‌های بالستیک ایران اضافه شده که این اقدامات و همچنین رونمایی از آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک ۱۵۰۰ کیلوگرمی با برد ۲ هزار کیلومتر که از سوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی اعلام شده، مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است 

آنها این اقدام حکومت ایران را عامل «بی‌ثباتی» دانسته و تأکید داشته‌اند که در وهله اول، اقدام جمهوری اسلامی برای تولید و بهبود عملکرد موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و در وهله بعد نیز، جمهوری اسلامی با انتقال تسلیحات به گروه‌های مختلفی که جزو حکومت کشورها محسوب نمی‌شوند، منطقه و کل جامعه جهانی را در معرض خطر قرار داده است. 

این سه کشور در بخش دیگری از بیانیه مشترک خود به موضوع انتقال تسلیحات ایرانی به کشورهای منطقه و همچنین ارسال پهپادها به روسیه برای جنگ روسیه اشاره کرده و عنوان کردند که تهران به صورت آگاهانه از «جنگ تجاوزکارانه مسکو علیه اوکراین» حمایت می‌کند. 

بررسی نقض قطعنامه سازمان ملل در شورای امنیت

این بیانیه در حالی منتشر شد که پیش از آن در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه به‌تندی از برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی و همچنین ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه انتقاد کردند. در این جلسه همچنین این سه عضو دائم شورای امنیت اقدامات جمهوری اسلامی را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانسته و از دبیرکل سازمان ملل خواستند به این موارد رسیدگی کند. 

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز گذشته جلسه‌‌ای در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار کرد و معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل جدیدترین گزارش خود را درباره اجرای این قطعنامه توسط حکومت ایران ارائه کرد. 

بر اساس گزارش معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل، برجام به بن‌بست رسیده و چشم‌انداز بازگشت به اجرای کامل آن محدود است. این گزارش همچنین از همه طرف‌ها خواسته به‌فوریت این مسئله توجه و گفتگوها و تعامل لازم را برای رسیدن به توافق سرعت بخشند. 

از سوی دیگر لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در بیانیه‌ای گزارش معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل را درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ «ناکامل» خواند و گفت این گزارش تخلف‌های برنامه پهپادی جمهوری اسلامی را به طور کامل مورد نظر قرار نداده است. 

گرینفیلد همچنین خاطرنشان کرد این معاونت درخواست اوکراین و سایر کشورهای برای بررسی شواهد این تخلفات را نپذیرفته که این نقص غیر قابل توجیه است. 

پس از امضای توافق «برنامه جامع اقدام مشترک»، یا برجام، بین ایران و شش قدرت جهانی یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، شورای امنیت سازمان ملل متحد در تیرماه ۱۳۹۴ قطعنامه ۲۲۳۱ را برای تایید این توافق تصویب کرد. طبق این توافق محدودیت‌های سازمان ملل علیه برنامه موشکی جمهوری اسلامی در اکتبر سال ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی