Search
Asset 2

ارسال گزارش تاثیر پارازیت‌‌‌‏ها بر سلامت مردم به وزارت بهداشت

سازمان محیط زیست از سرطان زا بودن پارازیت‌‏ها خبر داد (David McNew/Getty Images)
سازمان محیط زیست از سرطان زا بودن پارازیت‌‏ها خبر داد (David McNew/Getty Images)
کمیته‌‌‌‌‌‏ای که به‌‌‏منظور اندازه‌‌‌‌‌‏گیری و بررسی امواج پارازیت بر سلامت مردم تشکیل شده‌‏است، گزارش خود را تهیه و برای بررسی بیشتر به وزارت بهداشت ارسال کرده‌‌‌‌‌‏است. (David McNew/Getty Images)

با افزایش نگرانی‌‌‌‏ها در خصوص تاثیر پارازیت‌‌‌‏ها بر سلامت مردم، کمیته‌‌‌‏ای که به منظور اندازه‌‌‌‏گیری و بررسی این امواج بر سلامت افراد تشکیل شد، گزارش خود را تهیه و برای بررسی بیشتر به وزارت بهداشت ارسال کرده‌‌‌‏است.

پیشتر با افزایش بحث و گفتگو در این زمینه در رسانه‌‌‌‏ها، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل یک کمیته برای بررسی این تأثیرات بر روی افراد خبر داد و به ایسنا گفت: «دولت نسبت به این موضوع که به سلامتی مردم آسیبی رسانده شود، حساس است و همانطور که گفتم ما در حال بررسی این موضوع هستیم که این پارازیت‌ها به سلامت مردم آسیب وارد می‌کنند یا خیر.»

این کمیته به دستور رئیس‌جمهور و با حضور چند نماینده مجلس از دو ماه پیش در وزارت ارتباطات تشکیل شد و مقرر گردید پارازیت‌ها و امواج مغناطیسی را در زمان‌‌‌‏ها و مکان‌های مختلف در تهران اندازه‌‌‌‏‌‌‌‏گیری و ثبت کنند.

گسترش تکنولوژی و تولید انبوه وسایل الکترونیکی در دنیای مدرن راحتی مردم را فراهم آورده و به تبع آن مردم را به خود وابسته کرده است. از سویی دیگر افزایش بیماری‌‌‌‏های مختلفی چون انواع سرطان‌‌‌‏ در سال‌‌‌‏های اخیر این ابهام را بوجود می‌‌‌‏آورد که آیا امواج ساطع شده از وسایل الکترونیکی یا پارازیت‌‌‌‏های مختلف ماهواره‌‌‌‏ها تأثیری بر سلامت فرد دارند یا نه.

تحقیقات در کشورهای مختلف نشان می‌‌‌‏دهد که این تأثیرات وجود دارد و به میزان و قدرت امواج و مدت زمانی که فرد در آن محیط قرار دارد بستگی دارد. به طوری که هرچه میدان آن امواج قوی‌‌‌‏تر و شدیدتر باشد و هرچه زمان بیشتری فرد در این محیط قرار داشته باشد احتمال ابتلا به بیماری نیز افزایش می‌‌‌‏یابد.

بنا بر گزارش آژانس بین‌‌‌‏المللی تحقیقات سرطان در سال ۲۰۱۱، امواج الکترومغناطیسی جزء دسته امواج سرطان‌‌‌‏زا محسوب می‌‌‌‏شوند و عامل بیماری‌‌‌‏هایی چون گلیوما و نوروم آکوستیک – تومورهای سرطانی اعصاب و مغز-  هستند.

در ایران نیز بسیاری از پزشکان و محققین امواج و پارازیت‌‌‌‏ها را در ناباروری، سقط جنین، تولد کودکان نارس مؤثر می‌‌‌‏دانند. دکتر صارم، رییس مرکز تحقیقات سلولی، امواج الکترومغناطیسی را در نازایی مؤثر و آن را عامل ایجاد عوارضی چون سردرد، بی‌‌‌‏حوصلگی، عصبانیت، بی‌‌‌‏قراری و افسردگی خواند.

دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌‌‌‏های نوین مرکز پژوهش‌‌‌‏های مجلس در گزارشی از تحقیقات خود، اختلال در دستگاه عصبی و ضربان قلب، افزایش ترس و اضطراب را از دیگر عوارض این امواج بر‌‌‌‏شمرد.

براساس این گزارش تهیه شده توسط کمیته بررسی تاثیر پارازیت‌‌‌‏ها بر سلامت مردم، در نهایت وزارت بهداشت اعلام خواهد کرد که آیا این امواج و تشعشعات بر سلامت افراد تأثیر دارد یا نه.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی