Search
Asset 2

کندن سر تندیس پادشاه بریتانیا در سالروز تعطیل رسمی تولد او

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که فردی با ژاکت بلند سبزرنگ، سر تندیس جورج پنجم، پادشاه سابق بریتانیا را در مرکز شهر ملبورن از تن آن جدا می‌کند.
مجسمه سر بریده پادشاه جورج پنجم در ملبورن، استرالیا، ۱۰ ژوئن ۲۰۲۴. (AAP Image/Rachael Ward)

فعالان در استرالیا تندیس جورج پنجم در مرکز شهر ملبورن را در بحبوحه کارزار آسیب‌رسانی به تندیس اشخاص برجسته دوران استعمار استرالیا تخریب کردند.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهند که فردی با ژاکت بلند سبزرنگ، سر تندیس پادشاه سابق بریتانیا در کینگز دامین در خیابان لینلیتگو در حوالی سالن مایر موزیک بِل سیدنی را از تن آن جدا می‌کند.

این ویدئوی ۵۴ ثانیه‌ای همچنین نشان می‌دهد که فردی روی تندیس رنگ قرمز می‌پاشد و عبارت «مستعمره‌نشین سقوط خواهد کرد» را با اسپری روی آن می‌نویسد.

آهنگ «خداوند نگهدار ملکه باد» از گروه پانک راک بریتانیایی «د کلش» نیز روی این ویدئو شنیده می‌شود.

حساب کاربری @akaWACA که به نام «اتحاد افشاگران، کنشگران و جوامع» شناخته می‌شود، این ویدئو را در ۱۰ ژوئن در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد؛ روزی که برای بیشتر استرالیایی‌ها به مناسبت تولد پادشاه تعطیل است.

حساب کاربری WACA در توضیح زیر ویدئو نوشت: «برای عرض تبریک به اعلی‌حضرت، تولدت مبارک مادربه‌خطا!»

آن‌ها با استناد به عبارت مورد علاقه کنشگران حامی فلسطین نوشتند: «از رودخانه تا دریا، #همیشه_بوده_همیشه-خواهد_بود.» که اشاره به عدم وجود کشور اسرائیل دارد.

ACA همچنین در حساب کاربری خود اقدام به نشر و بازنشر محتواهای فلسطین‌پسند و ضد استعماری کرد و در یکی از پست‌های خود از نخست‌وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیزی، تحت عنوان «حامی نسل‌کشی» نام برد و افزود که او «به معنای واقعی کلمه با روح و روان ملت بازی کرده است.»

این خرابکاری در ادامه حملات قبلی به بناهای تاریخی مربوط به شخصیت‌های برجسته دوران استعمار استرالیا رخ داد.

خرابکاران در ماه مه، تندیس ویلیام کروتر، نخست‌وزیر سابق تاسمانی، در شهر هوبارت ایالت تاسمانی را از ناحیه مچ پا بریدند و آن را با گرافیتی تخریب کردند.

تندیس او به‌صورت روبه‌پایین روی زمین در میدان فرانکلین پیدا شد، درحالی‌که عبارات «از هر دست بدهی» و «استعمارزدایی» با اسپری رنگ روی پایه‌های تندیس به چشم می‌خوردند.

در ۲۶ فوریه، که به‌عنوان روز استرالیا شناخته می‌شود، جمعی از کنشگران تندیس کاپیتان جیمز کوک در شهر ملبورن را از ناحیه مچ پا بریدند و سرنگون کردند. آن‌ها یک روز جلوتر روی تندیس رنگ پاشیده بودند.

عبارت «مستعمره‌نشین سقوط خواهد کرد» با رنگ قرمز روشن روی تندیس به چشم می‌خورد.

مجسمه ملکه ویکتوریا نیز در همان روز به رنگ قرمز درآمد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی