logo_eet

توصیه طبیبان چین باستان: احساسات خود را متعادل نگه دارید و بی‌‏درنگ به سلامتی بیشتری دست یابید

اوج هراسی - خانم دکتر نسترن ادیب راد
(*Shutterstock)
آیا می‌‏خواهید بدانید چگونه احساسات خود را بهتر مدیریت کنید؟ یک گام به عقب بردارید و آسمان و اقیانوس را بیکران خواهید یافت. (*Shutterstock)

 

آیا می‌‏دانید که فقط با اداره کردن احساسات خود می‌‏توانید سالم بمانید؟ بر اساس یافته‌‏های طب سنتی چین، ذهن و بدن به هم مرتبطند‌‏. نوسانات بیش از حد احساسات، موجب اختلال گردش چی (انرژی حیاتی) در بدن فرد می‌‏شود و اغلب مقدمه‌‏ای برای شروع بیماری ا‌‏ست .

طب چینی، هفت احساس و تأثیر آن‌‏ها بر بدن انسان را به رسمیت می‌‏شناسد. شادی با قلب، خشم با کبد، نگرانی و اندوه با ریه‌‏ها، افسردگی با طحال، و ترس و وحشت با کلیه‌‏ها در ارتباط می‌‏باشد.

در این مقاله به چگونگی تأثیر این احساسات بر افراد پرداخته خواهد شد. یاد بگیرید عواطف متعادل داشته باشید و از همین امروز سلامت‌‏تر باشید !

لذت

دقت کنید که اجازه ندهید شادی‌‏هایتان به قلبتان صدمه بزند. (*Shutterstock)

بله، میزان بیش از حد از یک چیز خوب می‌‏تواند مضر باشد.

شادی یک منبع استرس مثبت است؛ اما باز هم استرس است. شادی بیش از حد باعث می‌‏شود که جریان چی (انرژی حیاتی) در قلب شخص نامنظم شود و منجر به اضطراب، تپش قلب و بی‌‏خوابی ‌‏شود.

 حال این سوأل پیش می‌‏آید، که تا چه حد خوشحالی خوب است؟ فقط مراقب خواسته‌‏های غیرارادی که موجب قهقهه زدن و به‌‏خود پیچیدن‌‏های بی‌‏خودی می‌‏شود باشید و آنها را کنار بگذارید.

نکته‌‏: خیر، شما با کم خندیدن، نباید تبدیل به یک فیلسوف شوید. فقط کمی از آن اظهارخوشحالی‌‏ها را برای جشن‌‏هایتان نگه دارید و همین‌‏قدر خوب خواهد بود.

عصبانیت

آنقدرعصبانی هستید که احساس می‌‏کنید سرتان درحال منفجر شدن است؟ وقتش است که به مدیتیشن بپردازید. (*Shutterstock)

عصبانیت فقط چیزی روحی نیست. هجوم چی(انرژی حیاتی) به کبد و طحال موجب سردرد، سرگیجه، از دست دادن اشتها و ترشح بسیاری از مواد مضر می‌‏شود و این مواد کثیف از طریق اسهال و استفراغ از بدن دفع می‌‏شوند.

البته داروهای گیاهی با فرمول‌‏ چینی وجود دارند که به برطرف کردن چی اضافه‌‏ی کبد کمک کنند؛ ولی اگر همیشه عصبانی باشید، این داروها تأثیر بلندمدت نخواهند داشت.

نکته‌‏: بهترین نصیحت چیست؟ یاد بگیرید با تزکیه و مدیتیشن خود را آرام کنید و ببینید که چطور همینطور که آرام‌‏تر می‌‏شوید، بیماری‌‏های ناشی از عصبانت‌‏تان از بین می‌‏روند.

احساس خطر

در زمان خطر، آرامش خود را حفظ کنید و تا ده بشمرید. (*Shutterstock)

وقتی که در حال جاماندن و از دست‌‏دادن آخرین قطار هستید و یا برای رسیدن به یک قرار ملاقات عجله می‌‏کنید، مطمئناً احساس خطر خواهید کرد؛ اما اگر برای هر چیزی که در مسیر زندگیتان پیش می‌‏آید احساس خطر کنید، این موضوع برای سلامتی شما مضر است.

احساس خطر دائمی موجب بروز استرس مزمن می‌‏شود که در نتیجه چی به قلب و کلیه‌‏ها سرازیر می‌‏شود. شخصی که همیشه دچار اضطراب باشد همواره ضربان قلب شدید و کمبود خواب را تجربه خواهد کرد.

 نکته‌‏: تدبیر خوبی که می‌‏توان در شرایط پر مخاطره در مقابل حمله احساس خطر به‌‏کار برد، این است که از ۱ تا ۱۰ بشمارید و در برابر آن مسأله به‌‏سرعت از خود عکس‌‏العملی نشان ندهید.

نگرانی و افسردگی

نگرانی بیش از حد به تنهایی شدید و بیماری می‌‏انجامد. (*Shutterstock)

این دو احساس با یکدیگر مرتبط هستند.  شخصی که تا حد افراط نگران مسائل باشد، دائماً یک چرخه‌‏ی بد از استرس منفی در بدنش شکل می‌‏گیرد.

در نتیجه چی به سوی طحال و ریه‌‏ها سرازیر می‌‏شود و موجب از دست دادن اشتها، رنگ پریدگی و بی‌‏بنیه شدن می‌‏شود. در انتها هم بر روی قلب شخص اثر منفی می‌‏گذارد.

نکته: برای کاهش استرس خوب است که با دوستی که به حرفهایتان گوش‌‏فرامی‌‏دهد درد دل کنید. وقتی در مورد مشکلات‌‏تان صحبت می‌‏کنید، آنها به‌‏نظر کمتر غیرقابل حل می‌‏آیند و شما می‌‏توانید نگرانی خود را متوقف کرده و به زندگی عادی ادامه دهید.

غم و اندوه

به افرادی که غم و اندوه، آنها را فراگرفته حمایت خود را نشان دهید. (*Shutterstock)

آیا دائماً دچار تنگی نفس و کوفتگی می‌‏شوید و افسرده‌‏ هستید؟ طب چینی، غم را عامل اصلی سرازیری چی به ریه‌‏ها می‌‏داند که موجب بروز چنین عارضه‌‏هایی می‌‏شود.

نکته: بعضی وقت‌‏ها واقعاً نمی‌‏توان جلوی غم و اندوه را گرفت؛ مثل زمانی که شخصی را که دوستش داشتیم از دست می‌‏دهیم یا زمانی که از کار اخراج می‌‏شویم. شما با خوش‌‏بین بودن و یادآوری جنبه‌‏های مثبت زندگی، می‌‏توانید به کسانی که اندوه‌‏گین هستند، کمک کنید. فقط همین ‌‏که به آنها حمایت خود را نشان دهید، می‌‏تواند تأثیر خوبی داشته باشد.

ترس

آیا اینقدر می‌‏ترسید که می‌‏خواهید در لحاف خود قایم ‌‏شوید؟ (*Shutterstock)

مخرب‌‏ترین احساس، ترس است. ترس موجب می‌‏شود که همچون یک مرده رنگ‌‏پریده باشید و دائماً احساس گیجی داشته باشید و در موارد شدیدتر موجب اضمحلال روحی می‌‏شود.

ترس بسیار زیاد در هر دوی کودکان و بزرگسالان موجب عدم کنترل مثانه می‌‏گردد. میل به ادرار، به‌‏دلیل کمبود چی در کلیه‌‏ها ناشی می شود. کمبود چی در کلیه‌‏ها به‌‏طور حتم موجب خستگی مزمن می‌‏گردد.

نکته: مشکلی در ترسیدن نیست؛ ولی یاد بگیریم که بعد از هر بار تجربه کردن ترس، در برابرش مقاومت کنیم. خودتان را بالا بکشید و  از آن دور شوید و زندگی خوب و رها از ترس را برای خود بسازید!

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *