Asset 2

احضار مقامات دولت بایدن به دلیل تلاش برای توافق مخفیانه با جمهوری اسلامی 

جمهوری‌خواهان مجلس ایالات متحده در حال تلاش برای احضار مقامات ارشد دولت بایدن به دلیل مماشات و تلاش مخفیانه برای نوعی توافق با جمهوری اسلامی شده‌اند.
نماینده جو ویلسون در مورد تجربیات خود در سفر به اسرائیل و آشویتس-بیرکناو به عنوان بخشی از یک هیئت دو حزبی از مجلس نمایندگان در 28 ژانویه 2020 در واشنگتن دی سی صحبت می کند.(Samuel Corum/Getty Images)

جمهوری‌خواهان مجلس ایالات متحده در حال تلاش برای احضار مقامات ارشد دولت بایدن به دلیل مماشات و تلاش مخفیانه برای نوعی توافق با جمهوری اسلامی شده‌اند. 

وب‌سایت واشنگتن فری‌بیکن عنوان کرده است: کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان در کنگره از رهبران این حزب خواستار تحقیقات درباره مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و جمهوری اسلامی شده‌اند. 

آنها در تلاش برای احضار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و برت مک‌گرک، دستیار مشاور امنیت ملی کاخ سفید هستند. 

این کمیته در تقاضانامه خود نوشته است: دیپلمات‌های بایدن تلاش می‌کنند به صورت غیرقانونی با رژیم تروریست ایران به توافقی برسند که ده‌ها میلیارد دلار پول در اختیار آن قرار می‌دهد 

این نمایندگان مجلس آمریکا افزوده‌اند: دولت بایدن نمی‌خواهد کنگره و مردم آمریکا بدانند در توافق با جمهوری اسلامی چه چیزی گنجانده شده و قرار است چقدر پول برای آیت‌الله‌ها بفرستند. 

همچنین در تقاضانامه تأکید شده است: رابرت مالی و برت مک‌گرک باید در کمیته‌های روابط خارجی مجلس نمایندگان و کمیته نظارت و کمیته خدمات مالی این مجلس به صورت علنی گواهی بدهند و اگر لازم شد به این کمیته‌ها احضار شوند. 

این کمیته همچنین خواستار تحقیق و تفحص رسمی کنگره شده است. 

آنها می‌خواهند بدانند که آیا دولت بایدن قانون بازبینی توافق هسته‌ای ایران را که به کنگره حق بررسی توافق‌های تحت برجام را می‌دهد، نقض کرده است یا نه. 

واشنگتن فری‌بیکن به نقل از منابع آگاه خاطرنشان کرد: توافق احتمالی جدید با جمهوری اسلامی به‌گونه‌ای طراحی شده که مشخصاً قوانین الزام‌آور برای نظارت نمایندگان کنگره را دور بزند. 

جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان و رئیس کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان، در این باره گفت: اگر رژیم تروریست جمهوری اسلامی را که در چنین موضع ضعفی است نجات دهیم، به انقلاب زن، زندگی، آزادی و زنان ایران خیانت کرده‌ایم. 

این در حالی است که جمعی از شهروندان آمریکایی ایرانی‌تبار در نامه‌ای خطاب به مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجه کنگره آمریکا از وی خواسته‌اند تا رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را به کنگره احضار کند و از وی بخواهد تا خلاصه‌ای از توافقات ایالات متحده با ایران را ارائه کند و به جامعه ایرانیآمریکایی و دیگر شهروندان آمریکا توضیح دهد که دولت آمریکا چه امتیازاتی را به دولت جمهوری اسلامی ایران داده است. 

در بخشی از این نامه‌ای که به گفته نویسندگان آن، ۲۱۱ نفر از شهروندان ایرانی آمریکایی امضا کرده‌اند، آمده است که «آقای مالی، غافل از سرکوب وحشیانه معترضان ایرانی از سوی رژیم، از جمله قتل بیش از ۵۰۰ نفر شامل ۶۵ کودک و زندانی کردن حدود ۲۰ هزار نفر دیگر، به تعامل با رژیم برای احیای سیاست تساهل و مدارای دوران اوباما ادامه داده است. تمامی این فعالیت‌ها به صورت مخفیانه و به دور از چشم کنگره صورت گرفته است. آقای مالی همچنین روابط خود با رژیم را از جامعه ایرانی آمریکایی و افکار عمومی آمریکا پنهان نگاه‌داشته است.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی