Asset 2

خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان اعتراضات: تا پایان ایستاده‌ایم 

شماری از خانواده‌های دادخواه به دنبال افزایش فشار و بازداشت برخی از اعضای خانواده کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، با انتشار متنی مشترک در شبکه‌های اجتماعی، اعلام کردند: «ایستاده‌ایم تا پایان.»
(Public Domain)

شماری از خانواده‌های دادخواه به دنبال افزایش فشار و بازداشت برخی از اعضای خانواده کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، با انتشار متنی مشترک در شبکه‌های اجتماعی، اعلام کردند: «ایستاده‌ایم تا پایان 

در این متن آمده: «این روزها که هر ساعت یکی از خانواده‌های دادخواه را بازداشت و احضار می‌کنند، سخن را کوتاه و اضافه‌گویی نمی‌کنیم. بین ما با تن بی‌جان جگرگوشه‌هایمان بر دوش و شما با زندان‌ها و شلاق‌ها و تهدیدهایتان، تنها یک جمله باقی است: قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان 

این متن مشترک توسط خانواده‌های دادخواه از جمله سعید افکاری برادر نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام‌شده توسط حکومت ایران و همچنین خانواده‌های جواد حیدری، عرفان رضایی، محمدحسن ترکمان، علی روزبهانی و مینو مجیدی که در اعتراضات یک سال اخیر کشته شدند، بازنشر شده است. 

هشدار این خانواده‌های دادخواه در حالی است که کمتر از یک ماه به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز اعتراضات ۱۴۰۱ مانده است. 

فعالان حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی قصد دارد با ارعاب و تهدید، مانع فعالیت معترضان در سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی شود و گزارش شده طی روزهای گذشته اعضای خانواده دست‌کم چهار تن از کشته‌شدگان خیزش بازداشت شدند. 

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل روز ۳۰ مردادماه، با انتشار گزارشی از آزار و اذیت خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سال گذشته و پاسخگو نبودن مسئولان جمهوری اسلامی، از سایر کشورها خواست برای مقامات جمهوری اسلامی حکم جلب صادر کنند. 

این سازمان حقوق بشری در تازه‌ترین گزارش خود جزئیاتی درباره آزار و اذیت خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال گذشته، از جمله بازداشت‌های خودسرانه، تعقیب، اعمال محدودیت‌های ظالمانه برای تجمعات مسالمت‌آمیز بر سر مزارها و تخریب مزار قربانیان منتشر کرد. 

عفو بین‌الملل افزود که خانواده‌های جان‌باختگان به دلایل گوناگون از جمله طرح شکایت رسمی در مورد قتل غیرقانونی عزیزانشان توسط نیروهای امنیتی، به چالش کشیدن روایت‌های رسمی در مورد مرگ آنها، درخواست پاسخگویی، برگزاری گردهمایی برای خانواده‌های داغدیده و نوشتن پست‌های انتقادی در شبکه‌های اجتماعی مورد هدف اقدامات انتقام‌جویانه مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی