Search
Asset 2

چکیده هفته دوم محاکمه ترامپ در نیویورک

دادستان منطقه منهتن ترامپ را به ۳۴ فقره جعل اسناد تجاری متهم کرده و مدعی است که این کار با هدف لاپوشانی رشوه‌هایی انجام گرفته که ترامپ برای کنار زدن اخبار منفی در جریان انتخابات ۲۰۱۶ پرداخت کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (چپ)، در دادگاه با وکیل خود، تاد بلانچ، در جریان محاکمه خود به اتهام پنهان کردن پرداخت‌های پول خاموشی در دادگاه جنایی منهتن در نیویورک در ۲۶ آوریل ۲۰۲۴ شرکت‌ می‌کند. (Curtis Means/Pool via Getty Images)

شهادت شهود با جدیت تمام در هفته دوم محاکمه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، در نیویورک انجام شد.

دادستان منطقه منهتن، ترامپ را به ۳۴ فقره جعل اسناد تجاری متهم کرده و مدعی است که این کار با هدف لاپوشانی رشوه‌هایی انجام گرفته که ترامپ برای کنار زدن اخبار منفی در جریان انتخابات ۲۰۱۶ پرداخت کرده است.

شهادت دیوید پکر، ناشر سابق نشنال انکوایر، چهار روز به طول انجامید. او در این چهار روز شرح کاملی از رویدادهای مابین جلسه آگوست ۲۰۱۵ در برج ترامپ- که به ادعای دادستان‌ها روز آغاز توطئه بود- و روز امضای توافق منع تعقیب در سال ۲۰۱۸ ارائه کرد.

دیوید پکر کیست؟

آقای پکر از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۰ مدیر آمریکن مدیا بود که چندین نشریه عمدتاً زرد را در زیرمجموعه خود دارد.

رابطه آقای پکر با ترامپ به قبل از تملک نشنال اینکوایر در دهه ۱۹۸۰ بازمی‌گردد. آقای پکر به‌عنوان یک ناشر به خوبی می‌دانست که عکس روی جلد باعث فروش مجلات می‌شود و حضور ترامپ در عکس روی جلد همیشه خوب می‌فروخت. او در سال ۲۰۱۵ از خوانندگان نشنال اینکوایر پرسید آیا دوست دارند آقای ترامپ برای ریاست‌جمهوری نامزد شود یا خیر و حدود ۸۰ درصد پاسخ مثبت دادند.

روزنامه‌نگاری مزدبگیری

دیوید پکر گفت: «ما از روزنامه‌نگاری مزدبگیری استفاده می‌کردیم و بابت داستان‌ها پول می‌دادیم.» همه داستان‌هایی که خریداری می‌شدند، به مرحله چاپ نمی‌رسیدند. خرید داستان‌ها گاهی برای ایجاد اهرم افشار علیه یک چهره مشهور یا جلوگیری از انتشار اخبار منفی انجام می‌گرفت.

او گفت این پرداخت‌ها توسط یک حسابدار انجام می‌شد، نه به این‌خاطر که غیرقانونی بودند، بلکه به این‌خاطر که اگر افراد زیادی در این کار دخیل می‌شدند، امکان داشت اطلاعات به بیرون درز پیدا کنند.

دادستان‌ها با خوانش متن توافق سال ۲۰۱۸ آقای پکر با دادستان‌های فدرال به پرسش‌های خود پایان دادند. آقای پکر در این توافق اعتراف کرد که «در هماهنگی با کارزار انتخاباتی نامزد مذکور و جهت اطمینان از این‌که خانم مذکور اتهامات ناخوشایندی را که علیه نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ وجود داشت علنی نکند، ۱۵۰هزار دلار به او پرداخت کرده است.» آقای پکر همچنین برای همکاری و شهادت به‌ازای دریافت مصونیت با دادستان منطقه منهتن به توافق رسید.

امیل باو، وکیل ترامپ، ضمن اشاره به توافق با تایگر وودز، مارک والبرگ و رام امانوئل، که پس از کناره‌گیری از دولت اوباما برای شهرداری شیکاگو نامزد شد، استدلال کرد که توافق آقای پکر با ترامپ غیرقانونی نبود.

آقای باو از آقای پکر خواست تأیید کند که تا وقتی دادستان‌ها به او نگفته بودند، به خاطر نداشت ملاقات او با ترامپ در سال ۲۰۱۵ در اواسط آگوست اتفاق افتاده است. او همچنین درباره تاریخ و جزئیات چند رویداد دیگر از آقای پکر سؤالاتی پرسید که او هیچ‎کدام را به خاطر نداشت. هدف این بود که نشان دهد شهادت او درخصوص رویدادهای گذشته نمی‌تواند قابل اتکا باشد.

«چشم و گوش»

آقای پکر شهادت داد که ترامپ در دیدار سال ۲۰۱۵ در برج ترامپ از او پرسید برای کارزار انتخاباتی او چه کار می‌تواند بکند و او داوطلب شد که «چشم و گوش» ترامپ باشد، زیرا می‌دانست که سازمان ترامپ کارکنان اندکی دارد.

او گفت می‌تواند از سبک روزنامه‌نگاری مزدبگیری برای انتشار اخبار مثبت درباره ترامپ، انتشار اخبار منفی درباره رقبای او و خرید اخبار منفی درباره ترامپ استفاده کند. مایکل کوهن، وکیل ترامپ، رابط آقای پکر در امور مربوط به ترامپ بود.

این همکاری منجر به سه توافق مهم شد که یکی از آن‌ها به اتهام ترامپ مربوط می‌شود. قاضی در دو مورد دیگر اجازه داده که شهود حرف‌های خود را بزنند.

آقای پکر بابت ماجرای فرزند نامشروع ترامپ ۳۰هزار دلار به دینو ساجدین، دربان سابق برج ترامپ، پرداخت که معلوم شد دروغ بوده است. او همچنین ۱۵۰هزار دلار به کارن مک‌دوگال، مدل سابق پلی‌بوی، پرداخت تا ماجرایی که گمان می‌کرد صحت داشته باشد علنی نشود.

وقتی خبر آمد که استفانی کلیفورد، که بیشتر با نام مستعار استورمی دنیلز در فیلم‌های بزرگسالان شناخته می‌شود، داستانی برای فروش دارد، آقای پکر تصمیم گرفت کاری به کار او نداشته باشد. او به مدیر ارشد محتوای روزنامه، دیلن هاوارد، که در مذاکرات مربوط به دو توافق دیگر حضور داشت، خواست از این مورد دوری کند، زیرا دوست نداشت نشنال اینکوایر «با یک ستاره پورن سروکار پیدا کند.»

او بعداً متوجه شد که آقای کوهن آقای هاوارد را برای خرید داستان تحت فشار قرار داده و از این بابت ناراحت شد. آقای کوهن شخصاً وارد معامله شد اما از پرداخت ۱۲۰هزار دلاری که توافق کرده بودند به منبع آقای هاوارد داده شود امتناع کرد که باعث شد این‌سه نفر با هم مشاجره کنند.

آقای پکر گفت بعداً فهمیده که آقای کوهن پول منبع را شخصاً پرداخت کرده است.

حقایق یکسان، مواضع متفاوت در باب جنایت

دادستان و وکیل مدافع دو مرتبه از آقای پکر سؤال پرسیدند و در روند بازگویی حقایق مداخله نکردند. با این‌حال، دادستان‌ها مدعی هستند که این وقایع حاکی از توطئه بوده و آقای پکر جزو توطئه‌گران محسوب می‌شود. با این‌وجود، وکلای مدافع گفتند آقای پکر بر این باور بوده که کار او جزو رویه‌های استاندارد بوده و نمی‌دانسته که قانون کارزار انتخابات را زیر پا می‌گذارد.

آقای پکر چندین مرتبه تصریح کرد که هدف او از خرید دو داستان مورد بحث- خبرهای منفی که قصد انتشار آن‌ها را نداشت- این بوده که کسی از آن ماجراها برای لطمه زدن به کارزار ترامپ استفاده نکند.

آقای پکر از شنیدن خبر آغاز تحقیقات فدرال در رابطه با نقض قانون کارزار انتخاباتی «بسیار نگران بود.»

این برعهده هیئت منصفه است که تصمیم بگیرد آیا اقدامات آقای پکر به منزله همدستی در جنایتی است که به قصد جلوگیری یا تسهیل انتخاب نام دونالد ترامپ انجام گرفته است یا خیر.

پاسخ ترامپ

ترامپ هنگام خروج از دادگاه به خبرنگاران گفت «روز نفس‌گیری بود.»

او گفت: «شهادت نفس‌گیر و فوق‌العاده‌ای بود. این دادگاه اصلاً نباید برگزار می‌شد. چنین پرونده‌ای نباید از اول تشکیل می‌شد. واقعاً باورکردنی نیست. چشمان خود را باز کنید. نمی‌توانیم بگذاریم وضع کشور به همین‌صورت ادامه پیدا کند.»

موضوع تکراری دستور سکوت

دستور سکوت ترامپ همچنان جزو موضوعات بحث‌برانگیز دو هفته گذشته در بین وکلا بوده است. دادستان‌ها مدعی هستند که او در بیانیه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و حتی تجمعات انتخاباتی خود به‌طور عمد دستور سکوت خود را نقض کرده است. وکلای مدافع ترامپ می‌گویند اظهارات او ناقض دستور سکوت نیستند اما در جریان جلسه ۲۳ آوریل دست‌کم در مورد یک مطلب عقب‌نشینی کردند و بیان داشتند که می‌تواند ناقض دستور سکوت باشد.

خوان مرچان، قاضی دیوان عالی نیویورک، بشدت از وکلای مدافع ترامپ انتقاد کرد و گفت که آن‌ها هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده‌اند. مسئولیت اثبات بر دوش دادستانی است که نسخه چاپی بسیاری از اظهارات ترامپ را با خود داشت که به عقیده او ناقض دستور سکوت بودند یا با نیت نقض آن دستور بیان شده بودند.

قاضی مرچان در ۲۵ آوریل دستور داد جلسه دیگری درخصوص اتهامات مربوط به نقض دستور سکوت برگزار شود تا وکلای مدافع برای ادعاهای خود دلیل بیاورند.

حضور ترامپ در جلسه استماع اول ماه مه که برای رسیدگی به اظهارات غیرمعمول او در خارج از دادگاه، در مصاحبه با جاست دنیوز، اکشن نیوز و  صحبت‌های انتخاباتی او در جمع کارگران ساختمانی در صبح ۲۵ آوریل برگزار خواهد شد، الزامی است.

عدم حضور او در این جلسه به صدور حکم بازداشت و زندان منجر خواهد شد. او به‌ازای هربار نقض دستور سکوت با حکم ۳۰ روز زندان یا جریمه هزار دلاری یا هردو روبه‌رو می‌شود.

در حکم دادگاه آمده است: «هشدار: عدم حضور شما در این جلسه به مثابه بی‌احترامی به دادگاه بوده و به بازداشت فوری و حبس شما منجر خواهد شد.»

هفته آتی

جمعه روز پایانی شهادت آقای پکر بود. رونا گراف، دستیار قدیمی ترامپ، مدت نسبتاً کوتاهی در جایگاه شهود حضور یافت و تصدیق کرد که اطلاعات تماس دینو ساجدین، کارن مک‌دوگال و «استورمی» را در سامانه ارتباطی دونالد ترامپ وارد کرده بود.

گری فارو، بانکدار آمریکایی، که مایکل کوهن در بانک فرست ریپابلیک از مشتریان او بود، نفر بعدی بود که شهادت داد. آقای فارو گفت هر تماسی از جانب آقای کوهن فوریت داشت و تأیید کرد که در افتتاح حساب رزولوشن کنسالتنت به او کمک کرده است. به‌رغم تلاش‌هایی که برای افتتاح حساب کشیدند، هرگز پولی به این حساب واریز نشد.

حساب دوم، که به ایسنشال کنسالتنت تعلق داشت، توسط یکی از همکاران او افتتاح شد، زیرا درخواست افتتاح حسابی زمانی مطرح شد که آقای فارو مشغول بازی گلف بود. این همان حسابی است که برای پرداخت حق‌السکوت مورد استفاده قرار گرفت.

دادگاه ترامپ دوشنبه آینده تشکیل جلسه نمی‌دهد و شهادت‌ها صبح سه‌شنبه از سر گرفته خواهند شد. دادگاه روزهای چهارشنبه تشکیل جلسه نمی‌دهد اما طرفین عصر چهارشنبه، ۱ مه، پیش از شروع شهادت‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه، برای رسیدگی به دستور سکوت در دادگاه حضور پیدا می‌کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی