Search
Asset 2

سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای حکومتی سوریه 

اعتراضات در سوریه به شرایط وخیم اقتصادی
مردم سوریه در 23 آوریل 2023 در شهر شمال غربی ادلب که تحت کنترل شورشیان است، علیه روابط بین چندین کشور عربی و رژیم رئیس جمهور بشار اسد تظاهرات کردند. (AAREF WATAD/AFP via Getty Images)

نیروهای حکومتی رژیم اسد معترضان ضد حکومتی را که در اعتراض به شرایط وخیم اقتصادی به خیابان آمده بودند به شدت سرکوب کردند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، معترضان در استان‌های درعا و سویدا در خیابان‌های اصلی شهرهای مختلف به اعتراض پرداختند. 

به دنبال فراخوان عشایر منطقه السویداء در جنوب سوریه برای اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی صدها شهروند سوری ساکن این منطقه با برگزاری تجمع اعتراضی به مخالفت با رژیم بشار اسد پرداختند. 

به گزارش سایت خبری «سویدا ۲۴» در مجموع ۳۵ مورد تجمع اعتراضی در این استان شکل گرفته که به دلیل رویکرد به شدت مستقل آن در قبال دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، قابل توجه است. 

برخی رسانه‌های مخالف حکومت اسد اعلام کردند که نیروهای دولتی از آتش توپخانه برای سرکوب معترضان در نوا استفاده کرده‌اند و از یک پاسگاه نظامی و همین‌طور یک ساختمان دولتی آنها را هدف گلوله‌باران قرار داده‌اند. 

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که معترضان که علیه گرانی و وخامت اوضاع اقتصادی تجمع کرده بودند، شعارهایی علیه حکومت بشار اسد سر دادند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، هم‌زمان تلویزیون مخالفان سوریه گزارش داده است که معترضان در روستای دوما در سویدا ساختمان شهرداری و همین‌طور دفترهای محلی حزب حاکم بعث سوریه را تعطیل کرده‌اند. 

یکی از ویدئوهایی که در صفحه فیس‌بوک این کانال منتشر شده، افرادی را نشان می‌دهد که پوسترهای بزرگ بشار اسد را از ساختمان پایین می‌کشند. 

معترضان خواهان برگزاری تظاهرات در سرتاسر استان و سردادن شعارهایی در سرنگونی نظام شدند. 

مقامات و رسانه‌های دولتی سوریه روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند که دولت در نظر دارد، قیمت سوخت و سایر فرآورده‌های نفتی را مجدداً افزایش دهد و به تدریج یارانه‌ها را برای تقویت بخش مالی و اقتصادی دولت که بیش از یک دهه جنگ داخلی تضعیف شده است، کاهشدهد. 

اجرای برنامه افزایش قیمت‌ها پس از نیمه‌شب چهارشنبه آغاز شد. همزمان دولت سوریه از افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق و مستمری کارکنان بخش دولتی برای کمک به مردم در برابر هزینه‌های بالای زندگی و تاثیرات ناشی از آن خبر داد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی