Asset 2

مرگ مشکوک جواد روحی معترض بازداشتی 

نقض حکم اعدام جواد روحی از بازداشت‌شدگان اعتراضات ماه‌های گذشته
جواد روحی از بازداشت‌شدگان اعتراضات ماه‌های گذشته (Public Domain)

جواد روحی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال گذشته که توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به سه بار اعدام محکوم و این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، به طرز مشکوکی جان خود را از دست داده است. 

وب‌سایت میزان وابسته به قوه قضاییه با انتشار خبر فوت این معترض بازداشتی ادعا کرد که او در ساعت ۳:۴۵ دقیقه بامداد به دلیل تشنج به بیمارستان بهشتی نوشهر منتقل و پس از ساعتی جان سپرد. این خبرگزاری علت مرگ او را مشخص نکرد. 

مجید کاوه، موکل جواد روحی با انتشار متنی در حساب کاربری خود در پلتفرم X (توییتر) نوشت: متأسفانه حسب اطلاع خانواده موکل جواد روحی، وی ساعاتی پیش در زندان نوشهر فوت شده است. 

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده، جواد روحی به دلیل مسمومیت دارویی جان‌باخته است. 

تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان حقوق بشر، جان‌باختن جواد روحی را قتل حکومتی خواندند. 

در هفته‌های گذشته، مجید کاوه، وکیل جواد روحی گفته بود که دو ماه بعد از نقض حکم اعدام موکلش در دیوان عالی کشور، این پرونده «در یک دور اداری عجیب سرگردان» مانده و بین شعب دادگاه انقلاب در شهرهای تنکابن، آمل و ساری دست‌به‌دست می‌شود. 

وکیل جواد روحی در گفت‌وگو با روزنامه شرق، اعلام کرده بود که با وجود گذشت دو ماه از صدور حکم دیوان عالی، هنوز تکلیف این پرونده روشن نیست و «بی‌توجهی به رای دیوان» همچنان ادامه دارد. 

وی افزوده بود که موکلش بدون تبدیل قرار تامین کیفری از ٣٠ شهریور ١۴٠١ تاکنون بیش از ۳۱۵ روز است که در زندان نوشهر تحت بازداشت موقت قرار دارد و این شرایط باعث بروز مشکلات عدیده جسمی و روحی برای او و خانواده‌اش شده است. 

جواد روحی، شهروند ۳۵ساله آملی، روز ۳۰ شهریورماه در جریان اعتراضات سراسری در نوشهر بازداشت و متعاقب آن به «سه بار اعدام» محکوم شد. 

پس از ثبت فرجام‌خواهی در زمستان ۱۴۰۱، شعبه نهم دیوان عالی کشور در اوایل خرداد ۱۴۰۲ پرونده او را بررسی کرد و «حکم سه بار اعدام» جواد روحی را نقض کرد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی