Search
Asset 2

شدیدترین زلزله تایوان طی ۲۵ سال اخیر؛ عملیات نجات همچنان ادامه دارد

یک روز پس از وقوع شدیدترین زلزله تایوان در ۲۵ سال اخیر عملیات نجات همچنان ادامه دارد. تا کنون ۹ نفر کشته و بیش از هزار نفر مجروح شده‌اند.
زلزله ۷.۴ ریشتر تایوان، ۴ آوریل ۲۰۲۴ (Annabelle Chih/Getty Images)

یک روز پس از  وقوع شدیدترین زلزله تایوان در ۲۵  سال اخیر عملیات نجات همچنان ادامه دارد. تا کنون ۹ نفر کشته و بیش از هزار نفر مجروح شده‌اند.

این زلزله‌ به بزرگی ۷.۴ ریشتر در ساعت ۷:۵۸ صبح روز سوم آوریل به وقت محلی در تایوان رخ داد.

عملیات امداد و نجات در شهر ساحلی هوآلین در شرق تایوان ادامه دارد. امدادگران در حال جستجو برای ده‌ها نفری هستند که همچنان یک روز پس از وقوع زلزله مفقود شده‌اند.

آژانس ملی آتش‌نشانی تایوان گزارش داده که هنوز نزدیک به ۱۵۰ نفر گرفتار هستند و تماسی از آنها دریافت نشده است.

ده‌ها گردشگر و تعدادی دیگر در پارک ملی تاروکو سرگردان شدند. وزارت بهداشت و رفاه تایوان اعلام کرده که ۶۴ نفر از کارگران یک معدن سنگ نیز گرفتار شدند. شش کارگر معدن دیگر از منطقه‌ای که دسترسی به آن در پی مسدود شدن جاده‌ها در اثر ریزش سنگ قطع شده بود، نجات پیدا کردند.

همچنین چندین نفر از جمله شش دانشجوی دانشگاه نیز گرفتار شده‌اند. حدود ۵۰ نفر دیگر که اکثراً کارمندان هتل در پارک ملی بودند، تاکنون ارتباطی برقرار نکرده‌اند.

Strong Earthquake in Taiwan Felt in Okinawa, Japan
زلزله ۷.۴ ریشتر تایوان، ۳ آوریل ۲۰۲۴ (Chen Hsiu-Yen/The Epoch Times)

این زلزله در عمق ۱۵.۵ کیلومتری زمین و دقیقا زمانی که مردم به سمت محل کار و مدرسه می‌رفتند، رخ داد و هشدار سونامی را برای جنوب ژاپن و فیلیپین فعال کرد که بعداً لغو شد.

تایوان از کشورهای زلزله‌خیز است که مرتباً وقوع زمین‌لرزه‌های مختلف را تجربه می‌کند.

در ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۹، تایوان زلزله‌ای به بزرگی ۷.۶ ریشتر را تجربه کرد که منجر به کشته شدن ۲۴۰۰ نفر و تخریب پنج هزار ساختمان شد.

در سال ۲۰۱۸ در شهر هوآلین زمین‌لرزه مرگباری رخ داد که منجر به کشته شدن ۱۷ نفر و تخریب یک هتل تاریخی شد.

روز گذشته رئیس‌جمهور تسای اینگ ون به مقامات دستور داد تا تلاش‌های نجات را در اولویت قرار دهند.

وقوع زلزله همزمان باعث رانش زمین و کج شدن ساختمان‌های مسکونی شد به گونه‌ای که امدادگران مجبور شدند از نردبان برای کمک به افرادی که به دام افتاده‌ بودند استفاده کنند.

رئیس جمهور منتخب، «لای چینگ ته» که قرار است ماه آینده کار خود را آغاز کند، با حضور در محل زلزله گفته است که «در حال حاضر اولویت اصلی نجات مردم است.»

بر اساس گزارش رویترز، کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده آماده ارائه هرگونه کمک لازم است.

بر اساس گزارش «سی‌ان‌ان» وزارت دفاع تایوان اعلام کرده که پرسنل نظامی برای امدادرسانی در بلایای طبیعی اعزام شدند. مدارس و محل‌های کار به دلیل وقوع پس‌لرزه‌ها به حالت تعلیق درآمده است.

نیروی هوایی تایوان اعلام کرد که شش فروند جنگنده اف-۱۶ در یک پایگاه اصلی در این شهر که جت‌ها اغلب از آنجا برای جلوگیری از تهاجمات نیروی هوایی چین در حال حرکت هستند، آسیب جزئی دیده‌اند، اما انتظار می رود این هواپیما خیلی زود به خدمت بازگردند.

سازمان هواشناسی ژاپن، شدت زمین لرزه را ۷.۷ ریشتر اعلام کرد و گفت که چندین موج سونامی کوچک به بخش‌هایی از استان جنوبی اوکیناوا رسیده است. ژاپن هشدار سونامی خود را به سطح یک کاهش داده است.

مقامات فیلیپین نیز به ساکنان چندین استان ساحلی هشدار دادند که به مناطق مرتفع‌تر حرکت کنند.

زلزله ۷.۴ ریشتر تایوان، ۳ آوریل ۲۰۲۴ (Courtesy of local residents)

رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند که این زمین‌لرزه در استان فوجیان در جنوب شرقی این کشور احساس شد.

یک شاهد به خبرگزاری رویترز گفته است که زلزله در مرکز تجاری شانگهای نیز احساس شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی