Search
Asset 2

درخواست نمایندگان کنگره از دولت آمریکا برای هدف قرار دادن برنامه پهپادی جمهوری اسلامی

(TASNIM,HOSSEIN ZOHREVAND)
(TASNIM,HOSSEIN ZOHREVAND)

تعدادی از نمایندگان کنگره از هر دو حزب آمریکا، در نامهای به جو بایدن، رئیسجمهوری این کشور، و سه عضو کابینه او، از آنها خواستند به طور ویژه برنامه هواپیماهای بدون سرنشین جمهوری اسلامی را هدف قرار دهند.

۶۰ تن از نمایندگان کنگره آمریکا با اشاره به این که ۷۵ درصد از اجزای پهپادهای ایرانی که در اوکراین به کار گرفته شده، تولید ایالات متحده است، از دولت جو بایدن خواستهاند تا رویکردی هماهنگ و همهجانبه برای قطع زنجیرههای تامین نیازهای جمهوری اسلامی و توقف جریان قطعات ساخت ایالات متحده ایجاد کند.

تنظیمکنندگان این نامه  که علاوه بر جو بایدن، سه وزیر کابینه وی، آنتونی بلینکن وزیر خارجه، جنت یلن وزیر خزانهداری و جینا ریموندو وزیر بازرگانی را نیز خطاب قرار داده است، تأکید کردند که رویکرد آمریکا باید شامل تعطیلکردن شرکتهای مخفی که توسط دشمنان آمریکا برای دورزدن تحریمها استفاده میشوند و فشار بر متحدان ما برای برخورد با توزیعکنندگان این قطعات در اروپا و آسیا باشد.

نمایندگان کنگره تأکید کردند که ناوگان پهپادهای ایران، پیامدهای گستردهای فراتر از جنگ علیه اوکراین دارد. این تسلیحات ابزار دیگری را برای ایران و گروههای نیابتیاش در اختیار میگذارد تا در منطقه نمایش قدرت دهد و نیروهای ما، متحدان کلیدی و آزادی ناوبری جهانی را تهدید کنند.

نامه نمایندگان کنگره به دولت آمریکا برای اعمال محدودیت بیشتر بر برنامه پهپادی جمهوری اسلامی در حالی منتشر میشود که بهتازگی روزنامه «والاستریت ژورنال» خبر داد که حکومت ایران قصد دارد با همکاری روسیه کارخانه تولید پهپاد در این کشور احداث کند.

به گزارش این روزنامه، یک هیات بلندپایه ایرانی در اوایل ژانویه امسال از محل برنامهریزی شده برای ساخت و راهاندازی کارخانه پهپاد بازدید کردند.

آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز ۱۴ دیماه گفته بود که ایالات متحده به دنبال راههایی برای هدف قراردادن تولید پهپادهای ایرانی از طریق تحریمها و کنترلهای صادراتی است و با شرکتهای خصوصی که قطعاتشان در پهپادهای ایرانی بهکاررفته، در تماس است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی