Search
Asset 2

انتقاد برخی از مسئولان از عملکرد سازمان هواشناسی

توفان روز دوشنبه در تهران با سرعت حدود ۱۳۰ کیلومتر در ساعت، منجربه مرگ ۵ نفر و زخمی شدن ۴۴ نفر شد.( STR/AFP/Getty Images)
توفان روز دوشنبه در تهران با سرعت حدود ۱۳۰ کیلومتر در ساعت، منجربه مرگ ۵ نفر و زخمی شدن ۴۴ نفر شد.( STR/AFP/Getty Images)
توفان روز دوشنبه در تهران با سرعت حدود ۱۳۰ کیلومتر در ساعت، منجربه مرگ ۵ نفر و زخمی شدن ۴۴ نفر شد.( STR/AFP/Getty Images)

 

«ایرج عبدی»، سخن‌گوی کمیسیون اجتماعی مجلس، از عملکرد سازمان هواشناسی در عدم پیش‌‌‌‌‏بینی توفان روز دوشنبه در تهران انتقاد و دلیل آن را ضعف مدیریت اعلام کرد.

وی در این‌‌‌‌‏باره گفت: «مسئولان اصلی سازمان هواشناسی باید یا خود استعفا داده یا برکنار شوند، زیرا زمانی که نمی‌توانند چنین حوادثی را پیش‌بینی کنند فلسفه وجودی آن‌‌‌‌‏ها چیست؟»

«احد وظیفه»، مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در پاسخ به این انتقادات گفت: «شرایطی که روز دوشنبه در پایتخت پدید آمد قابل پیش‌‌‌‌‏بینی نیست، اما از روز گذشته(روز بروز توفان) احتمال بروز رگبار، رعد و برق، وزش شدید باد و گرد و خاک در پورتال سازمان هواشناسی صادر شده بود. همچنین اطلاعیه‌‌‌‌‏ی بروز این حادثه برای دستگاه‌‌‌‌‏های ذی‌‌‌‌‏ربط از جمله وزارت نیرو، وزارت کشور، ستاد بحران و ستاد هلال احمر فرستاده شده بود.»

توفان روز دوشنبه در تهران با سرعت حدود ۱۳۰ کیلومتر در ساعت، منجربه مرگ ۵ نفر و زخمی شدن ۴۴ نفر شد. همچنین این حادثه صدمات و خسارات زیادی به‌وجود آورد و موجب قطع برق بیش از ۵۰ هزار مشترک شد.

«احمد صادقی»، رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران از عدم اطلاع‌‌‌‌‏رسانی درباره‌ی توفان اخیر انتقاد کرد و گفت: «اگر این سازمان درباره‌‌‌‌‏ی توفان اطلاع رسانی کرده بود، تلفات و خسارات کاهش می‌‌‌‌‏یافت.»

در این میان «محمد اصغری»، کارشناس سازمان هواشناسی، در گفت‌‌‌‌‏وگو با خبرگزاری مهر گفت که تنها ۱ ساعت پیش‌از بروز توفان، پیش‌‌‌‌‏بینی آن امکان پذیر است.

وی ادامه داد: «پیش‌‌‌‌‏بینی توفان در حد و اندازه‌ی طوفان روز دوشنبه در پایتخت، نه تنها در کشور ما که در هیچ کشور پیشرفته‌‌‌‌‏ای و با امکانات و تجهیزات بسیار پیشرفته‌‌‌‌‏تر، زودتر از ۲ تا ۳ ساعت قبل امکان‌‌‌‌‏پذیر نیست.»

با این حال سخن‌گوی کمیسیون اجتماعی مجلس، ضمن مسئول دانستن سازمان هواشناسی بر این باور است که در صورت عدم مواخذه و برکناری مسئولان این سازمان، در آینده و درصورت بروز وضعیت‌های مشابه، باز هم این‌گونه سوانح تکرار خواهند شد.

 به گفته‌‌‌‌‏ی وی قرار است کمیسیون اجتماعی با دعوت از مسئولان هواشناسی و مدیریت بحران این موضوع را بررسی کند. همچنین صادقی از بررسی این وضعیت در سازمان مدیریت بحران شهر تهران خبر داد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی