Search
Asset 2

تگزاس از فایزر به‌دلیل گزارش نادرست از کارآیی واکسن کووید۱۹ شکایت کرد

شکایت از فایزر به‌دلیل گزارش نادرست از کارآیی واکسن کووید۱۹
مدیرعامل فایزر آلبرت بورلا در داووس در ۲۵ می ۲۰۲۲. (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

کن پکستون، دادستان کل تگزاس در ۳۰ نوامبر شکایتی را علیه فایزر تنظیم کرد و مدعی شد که این شرکت داروساز، درباره اثربخشی واکسن کووید۱۹ خود اطلاعات نادرستی را ارائه کرده است.

طبق شکایتی که در شهرستان لوبوک، تگزاس ثبت شده است، فایزر نتایج آزمایش بالینی واکسن کووید۱۹ خود را اشتباه ارائه کرده است.

پکستون، یک جمهوری‌خواه، در بیانیه‌ای گفت: «ما در جستجوی عدالت برای مردم تگزاس هستیم، که بسیاری از آنها با اجباری شدن ظالمانه واکسن مجبور به گرفتن یک محصول معیوب شده‌اند که با دروغ فروخته می‌شود. حقایق روشن است. فایزر در مورد واکسن‌های کووید۱۹ خود حقیقت را نگفته است.»

مقامات فایزر به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

فایزر و شریکش BioNTech در بیانیه‌های شرکت، بر اساس آزمایش، واکسن خود را به عنوان ۹۵ درصد موثر در برابر عفونت کووید۱۹ تبلیغ کردند.

ده‌ها میلیون آمریکایی متعاقبا این واکسن را دریافت کردند.

برآورد اثربخشی حاکی از کاهش خطر نسبی برای افراد واکسینه شده در مقایسه با افراد واکسینه نشده بود.

از شرکت‌کنندگان واکسینه‌شده‌ای که هیچ مدرکی دال بر ابتلای قبلی نداشتند، ۰.۰۴ درصدشان آزمایش کووید۱۹ آنها  مثبت شد. از شرکت‌کنندگان واکسینه نشده بدون ابتلای قبلی، ۰.۹ درصد مبتلا به کووید۱۹ شده بودند. این بدان معناست که ۹۵ درصد کاهش خطر نسبی وجود دارد.

به گفته پکستون، فایزر همچنین با حذف موارد ابتلا به کووید۱۹ در افراد واکسینه شده، در صورتی که این موارد قبل از گذشت هفت روز پس از دوز دوم اتفاق افتاده باشد، مردم را گمراه کرد.

در این شکایت آمده است که فایزر همچنین از فقدان شواهدی مبنی بر اینکه واکسن‌هایش افراد را در برابر انتقال ویروس محافظت می‌کند، آگاه بود، اما مکرراً اظهارات و تبلیغاتی را منتشر کرد و آن را به‌عنوان راهی برای محافظت از مردم و عزیزانشان تبلیغ کرد. به‌عنوان مثال، سازمان غذا و داروی آمریکا بارها اعلام کرد که شواهد کافی برای اینکه واکسن در برابر انتقال ویروس محافظت می‌کند، وجود ندارد.

در این شکایت همچنین ذکر شده است: «اظهارات گمراه‌کننده فایزر این تصور نادرست را ایجاد کرد که ۹۵ درصد از دریافت‌کنندگان واکسن هرگز  به کووید۱۹ مبتلا نخواهند شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی