Asset 2

پیشروی ارتش اسرائیل تا نزدیکی شهر غزه 

پیشروی نیروهای زرهی و پیاده ارتش اسرائیل به حومه شهر غزه
حضور سربازان اسرائیلی در بلندی های جولان، اسرائیل در 29 اکتبر 2023 (DIMA VAZINOVICH/Middle East Images/AFP via Getty Images)

ارتش اسرائیل که طی روزه‌های اخیر نیروهای زرهی و پیاده خود را به داخل نوار غزه اعزام کرده به‌آرامی در حال پیشروی در عمق این منطقه است و به حومه شهر غزه رسیده است. 

در بیست و چهارمین روز آغاز جنگ حماس و اسرائیل، عملیات زمینی ارتش اسرائیل گسترش یافته و تانک‌ها و نیروهای زرهی ارتش این کشور به حومه جنونی شهر غزه رسیده و مسیر اصلی شمال به جنوب باریکه غزه را مسدود کرده‌اند. 

بر اساس این گزارش‌ها تانک‌های اسرائیل صبح امروز در جاده صلاح‌الدین که یکی از مسیرهای اصلی شمال به جنوب نوار غزه است، مستقر شدند اما ساعاتی بعد عقب نشستند و عبور و مرور در این جاده برقرار شد. 

تصاویری از حضور و شلیک این تانک‌ها در جاده صلاح‌الدین در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. 

اسرائیل می‌گویند عملیات زمینی آن در نوار غزه در حال پیشرفت است و در چند ساعت گذشته چندین هسته تروریستی خنثی شده و تعدادی از فرماندهان حماس کشته شده‌اند. 

به گفته ارتش اسرائیل، محمد صفدی، رئیس نیروهای دریایی این گروه تروریستی در مرکز غزه، مومن حجازی رئیس واحد موشک‌های هدایت شونده ضدتانک حماس در ناحیه توفا و محمد عودالله، یکی از عوامل ارشد حماس که در ساخت تسلیحات نقش دارد در حملات امروز کشته شده‌اند. 

همچنین رسانه‌های فلسطین خبر دادند که ارتش اسرائیل در شهر جنین کرانه باختری نیز عملیاتی انجام داده که طی آن ویام هانون، بنیان‌گذار تیپ جهاد اسلامی در جنین، کشته شده است. 

از سوی دیگر رسانه‌های نزدیک به حماس گزارش دادند که موفق شده‌اند که یک تانک اسرائیلی را منهدم کنند. مقام‌های اسرائیل این خبر را تایید نکردند اما خبر دادند شب گذشته بر اثر واژگونی یک تانک در شمال غزه یک سرباز ذخیره کشته و یک سرباز دیگر و یک افسر ارتش اسرائیل زخمی شدند. 

همچنین در ساعات اولیه بعدازظهر امروز تعدادی راکت از سوی نوار غزه به سمت مناطق مرکزی اسرائیل شلیک شد. در اورشلیم نیز صدای چند انفجار شنیده شد. بر اساس گزارشهای منتشر شده سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این راکت‌ها را رهگیری و منهدم کرده است. 

در همین حال وزارت بهداشت تشکیلات فلسطینی که توسط حماس اداره می‌شود آمار جدیدی از تعداد کشته‌شدگان حمله اسرائیل ارائه داد و مدعی شد تا کنون ۸۳۰۶ نفر بر اثر حملات اسرائیل کشته شده‌اند. البته تردیدهایی در مورد صحت این آمار مطرح شده و اطلاعاتی که توسط وزارت بهداشت تخت کنترل حماس ارائه می‌شود قابل راستی‌آزمایی نیست. 

هلال‌احمر فلسطینی اعلام کرد که به دنبال اخطار ارتش اسرائیل برای تخلیه بیمارستان قدس در غزه، مناطق نزدیک این بیمارستان هدف حملات هوایی قرار گرفت. 

ارتش اسرائیل به پزشکان و بیماران این مجتمع درمانی مهم غزه هشدار داده بود که باید آن را تخلیه کنند چرا که به زودی درگیری‌ها به این منطقه خواهد رسید. با این حال مسئولان این بیمارستان که علاوه بر بیماران تعداد زیادی از شهروندان عادی را نیز در خود پناه داده، اعلام کردند که جابه‌جایی بیماران و تخلیه این بیمارستان غیرممکن است. 

در همین حال هلال‌احمر فلسطینی با انتشار فیلمی در رسانه‌های اجتماعی، از ادامه حملات هوایی اسرائیل به نزدیکی این مرکز درمانی خبر داد. 

در خلال این حوادث ایلان ماسک پس از واکنش تند وزیر ارتباطات اسرائیل به اظهاراتش، با عقب‌نشینی از مواضع اولیه خود، تأکید کرد فعال‌سازی ترمینال‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در غزه تنها در صورت تایید امنیتی این کشور و دولت آمریکا انجام می‌شود. 

به دنبال قطع موقت اینترنت غزه ایلان ماسک روز شنبه گفت که استارلینک اسپیس ایکس از پیوندهای ارتباطی در غزه از طریق «سازمان‌های امدادرسانی شناخته شده بین‌المللی» پشتیبانی می‌کند. 

او در پاسخ به کاربری در ایکس که گفته بود «این مردم (در غزه) متحمل رنجند و نمی‌توانند جهان را از آنچه بر سرشان می‌آید مطلع کنند» گفت: «هیچ پایانه‌ای درخواست اتصال به استارلینک نکرده است. اسپیس ایکس از پیوندهای ارتباطی با سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی پشتیبانی می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی