Asset 2

خانواده مهسا امینی مراسم سالگرد کشته شدن مهسا را برگزار می‌کنند 

سالگرد مهسا امینی
(Sean Gallup/Getty Images)

امجد امینی و مژگان افتخاری پدر و مادر مهسا امینی علی‌رغم فشار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که مراسم «سنتی و مذهبی» سالگرد کشته شدن دخترشان را برگزار خواهند کرد. 

والدین مهسا امینی با انتشار متن کوتاهی در صفحه اینستاگرام امجد امینی، خطاب به «هم‌میهنان» و «خواهران و برادران»، نوشتند: «ما خانواده ژینا، مانند هر خانواده داغدیده‌ای، در سالیاد شهادت فرزند دلبندمان ژینا (مهسا) امینی بر مزار آن عزیز سفر کرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی سالگرد را برگزار می‌کنیم 

پدر و مادر مهسا امینی ضمن قدردانی از «هم‌دردی و دغدغه‌های» اهالی سقز، همگان را به «پرهیز از هرگونه کنش خشونت‌آمیز و واکنش در برابر آن» دعوت کردند. 

اعلام این خبر از سوی خانواده مهسا امینی در حالی انجام گرفت که طی هفته‌های اخیر فشار نهادهای امنیتی به خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات به شدت افزایش یافته و برخی از آنها احضار یا بازداشت شده‌اند. 

از جمله این بازداشت‌شدگان صفا عائلی، دایی مهسا امینی است که ۴ روز پیش توسط نیروهای اداره اطلاعات سقز بازداشت شد. 

نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تاکنون درباره دلیل بازداشت‌، نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری صفا عائلی توضیحی ارائه نکرده‌اند. 

سازمان حقوق بشر کردستان نیز به تازگی اعلام کرد که «نهادهای امنیتی و قضایی حکومت طی هفته‌های اخیر در آستانه سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری، با افزایش فشار بر خانواده‌های جان‌باختگان، آنها را برای عدم انتشار فراخوان و برگزاری مراسم‌های سالگرد مورد تهدید قرار داده‌اند.»  

روز گذشته اعلام شد که دست‌کم ۲۱ نفر از اعضای خانواده‌های دادخواه طی روزهای اخیر بازداشت و علاوه بر آن شمار دیگری از این خانواده‌ها احضار، و توسط نهادهای امنیتی بازجویی شده‌اند. 

سال گذشته مراسم چهلم مهسا امینی چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ در قبرستان آیچی شهر سقز برگزار شد و با وجود تلاش نیروهای امنیتی برای جلوگیری از برگزاری این مراسم و بستن راه‌ها، هزاران نفر در این قبرستان تجمع و علیه حکومت شعار دادند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در تمامی خیابان‌های اصلی شهر کوچک سقز در استان کردستان و در مسیر روستای آیچی و آرامستان این روستا که محل دفن مهسا امینی است، دوربین‌های نظارتی نصب شدە است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی