Asset 2

پاسخ‌های مدیرعامل تیک‌تاک قانون‌گذاران آمریکا را متقاعد نکرد

مدیر عامل TikTok، در جلسه استماع مجلس نمایندگان ایالات متحده شهادت می دهد
مدیر عامل TikTok، شو زی چو، آماده شهادت در برابر کمیته انرژی و بازرگانی مجلس در ساختمان اداری Rayburn House در کاپیتول هیل در واشنگتن، در 23 مارس 2023 است. (Tasos Katopodis/Getty Images)

مدیرعامل «تیک‌تاک» روز پنجشنبه با پرسش‌های سختی از سوی قانون‌گذاران آمریکایی در مورد روابط چین با این شرکت، حریم خصوصی داده‌ها و تأثیرات این اپلیکیشن بر کودکان روبرو شد، اما به نظر می‌رسد که پاسخ‌های او قانون‌گذاران آمریکا را قانع نکرد. 

به گزارش رویترز، شهادت شو زی چو، مدیرعامل تیک‌تاک در مقابل کنگره به یک هفته تلاش شرکت چینی برای متقاعدکردن آمریکایی‌ها و قانون‌گذاران آمریکایی به این که اپلیکیشن ارزش اقتصادی دارد و از آزادی بیان حمایت می‌کند، پایان داد. 

در مقابل، اعضای کنگره این شرکت را به جاسوسی و فریب متهم کرده و برای ممنوع کردن اپلیکیشن «تیک‌تاک» پافشاری بیشتری کردند. 

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا ماه گذشته با اکثریت آرا متقاعد شد که اپلیکیشن ویدئوهای کوتاه متعلق به چین به دلیل عمل‌کردن به‌عنوان «ابزاری» برای حزب کمونیست چین باید ممنوع شود و همین‌طور به‌خاطر این که محتوای آن می‌تواند به‌سلامت روان کودکان آسیب برساند. 

طفره‌رفتن از سؤالاتی مربوط به حقوق بشر

در خلال جلسه شهادت مدیرعامل «تیک‌تاک»، قانون‌گذاران آمریکایی سؤالاتی در مورد حقوق بشر چین از شو زی چو پرسیدند که او از پاسخ‌دادن به این سؤالات طفره رفت. 

به گزارش اپک تایمز در یک نمونه از این سؤالات، دبی لسکو نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از مدیرعامل تیک‌تاک پرسید که آیا او موافق است که «دولت چین اویغورها را مورد آزار و اذیت قرار داده است» شو زی چو پاسخ داد: «خانم کنگره، اگر از برنامه ما استفاده کنید و آن را باز کنید، کاربران ما را خواهید یافت که انواع محتوا را در پلتفرم ارائه می‌دهند.» 

عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا مجدداً عنوان کرد: «این سؤال من نیست. سؤال من این است که آیا موافقید که دولت چین جمعیت اویغور را تحت آزار و اذیت قرار داده است؟» 

چو پاسخ داد: «شنیدن در مورد همه گزارش‌های نقض حقوق بشر واقعاً نگران‌کننده است، نقش من در اینجا این است که توضیح دهم پلتفرم ما در این مورد چه می‌کند.» 

لسکو حرف چو را قطع کرد و او را به «طفره‌رفتن» متهم کرد. 

او گفت: «این یک سؤال بسیار ساده است» و برای بار سوم سؤال را تکرار کرد که چو دوباره از دادن پاسخ مستقیم به آن اجتناب کرد و گفت: «ما به‌عنوان یک پلتفرم به کاربران خود اجازه می‌دهیم نظرات خود را در مورد این موضوع و هر موضوع دیگری در ایالات متحده آزادانه بیان کنند.» 

لسکو بعداً به اپک تایمز انگلیسی گفت که از پاسخ‌های مدیرعامل تیک‌تاک «متحیر» شده است. 

او گفت: «من یک سؤال ساده پرسیدم که آیا او موافق بود که دولت چین جمعیت اویغور را آزار و اذیت کرده است و جواب بله یا خیر داشت؛ اما مدیرعامل تیک‌تاک چندین بار از پاسخ‌دادن به سؤال من امتناع کرد.» 

«این به من نشان می‌دهد که مدیرعامل و در نتیجه تیک‌تاک، تحت‌تأثیر دولت چین هستند و من همچنان تیک‌تاک را در قبال تهدید امنیتی که این برنامه برای بچه‌ها و ملت ما ایجاد می‌کند پاسخگو می‌دانم.» 

اعضای کنگره از تیک‌تاک حمایت نکردند 

تیک‌تاک که بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر آمریکایی دارد، طی جلسه بازپرسی، بارها مورد حمله قرار گرفت، درحالی‌که هیچ‌کدام از قانون‌گذاران حمایت خود را نشان ندادند. 

بسیاری از آنها، بارها به این نکته اشاره کردند که خودشان پدر و مادر هستند، و از نیاز به مهارکردن این اپلیکیشن که کودکان آمریکایی را تحت سلطه خود درآورده است، صحبت کردند. 

به‌طورکلی، قانون‌گذاران معتقد بودند چو از پاسخ به سؤالاتی درمورد چین و محتوای تیک‌تاک که کودکان را هدف قرار می‌دهد، طفره می‌رود. تونی کاردنس، نماینده دموکرات، ضمن نظراتش در مورد پاسخ‌های چو هنگام شهادت، گفت که چو بلد است که چطور «با کلمات بازی کند.» 

گفتنی است روز ۲۶ اسفند نیز کاخ سفید اعلام کرد که از طرح پیشنهادی دوحزبی قانون‌گذاران آمریکا برای ممنوع کردن استفاده از شبکه اجتماعی «تیک‌تاک» در ایالات متحده حمایت می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی