logo_eet

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی: مهاجم برای پلیس دیپلماتیک دست تکان می‌دهد

(ISNA)
حمله به سفارت آذربایجان
(ISNA) حمله به سفارت آذربایجان

کاربران در شبکه اجتماعی توییتر با باز پخش ویدیوی حمله میگویند که مهاجم برای پلیس دیپماتیک که میخواست از غرفه خود بیرون بیاید، دست تکان میدهد و بعد وارد سفارت آذربایجان میشود.

در این ویدیو، پلیس دیپلماتیک قبل از اینکه خودروی مهاجم به خودروی سفارت آذربایجان برخورد کند، در غرفه خود نشسته است اما بعد از برخورد خودرو از جایش بلند میشود و میخواهد از در غرفه بیرون بیاید. همزمان مهاجم در حالیکه سلاح در دست دارد، دست خود را برای دو ثانیهدر جلوی غرفه به شکل افقی نشان میدهد و بعد به داخل سفارت آذربایجان میرود.

تعدادی از کاربران با اشاره به ویدیوی منتشر شده میگویند که در ویدیوی منتشر شده از حمله، هیچ کودکی با فرد مهاجم دیده نمیشود

احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران

ساعاتی پس از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، دولت این کشور سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو را احضار کرد. آیحان حاجیزاده، سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان از تخلیه این سفارتخانه در اسرع وقت خبر داد. دولت آذربایجان اعلام کرد که با احضار سفیر ایران، وظایف دولت ایران را برای حفظ امنیت سفارت این کشور گوشزد کرده و حمله را «غیرقابل قبول» خوانده است.

رسانههای داخلی ایران گزارش دادند که احمدرضا رادان فرمانده نیروی انتظامی ایران امروز در حکمی، حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ را برکنار و او را به عنوان رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا که مقامی کشوری است، منصوب کرد. وی همچنین عباسعلی محمدیان را به عنوان فرمانده انتظامی تهران بزرگ منصوب کرد.

واکنشها به حمله تروریستی

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که تخلیه سفارت آذربایجان در تهران برای حفظ امنیت کارکنان این سفارتخانه است. الهام علیاف، رئیسجمهور آذربایجان حمله مسلحانه به سفارت کشورش در ایران را تروریستی خواند.

علیاف حمله تروریستی به نمایندگیهای دیپلماتیک را غیر قابلقبول خواند و خواستار بررسی سریع موضوع حمله به سفارت آذربایجان و مجازات تروریستها شد.

صبح روز جمعه، هفتم بهمنماه، فردی مسلح با ورود به سفارت جمهوری آذربایجان، اقدام به تیراندازی کرد که در این حادثه یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند. روز جمعه در ایران، پایان هفته و تعطیل رسمی است.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان با انتشار اطلاعیهای اعلام کرد که در این تیراندازی «اورخان عسگروف» مسئول امنیتی سفارت کشته شده و دو محافظ دیگر این سفارت نیز زخمی شدند.

بر اساس ویدیویی که از این حمله در شبکههای اجتماعی منتشر شده، فرد ضارب با ورود به داخل ساختمان سفارت بهسوی سهنفری که در محل ورودی ساختمان قرار داشتند، شلیک کرد و یکی از نیروهای مسئول حفظ امنیت سفارت وی را خلع سلاح کرد.

وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که حمله به سفارتخانه جمهوری آذربایجان با «اولویت و حساسیت بالا» در حال بررسی است.

همچنین وزارت امور خارجه ترکیه اعلام کرد که مولود چاووشاوغلو، وزیر امور خارجه این کشور در تماس تلفنی با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود، حمله به سفارت آذربایجان در تهران را بهشدت محکوم کرد.

تخلیه سفارت ایران در باکو

در همین حال باکو تی وی یکی از رسانههای آذربایجان با انتشار ویدیویی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو که تعدادی از کارمندان سفارت را در حال خروج از در این سفارت نشان میدهد که به سرعت سوار بر یک خودرو میشوند، اعلام کردند که بعد از حمله به سفارت این کشور در تهران، کارمندان سفارت ایران در باکو نیز به محل سفارت را ترک کردند.

تا لحظه انتشار این خبر، وزارتهای خارجه دو کشور درباره تخلیه سفارت ایران در باکو اظهارنظری نکردهاند.

رسانههای ایران به نقل از حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، از دستگیری فرد مهاجم خبر دادند .

به گفته حسین رحیمی، فرد مهاجم به همراه دو فرزند خردسال خود وارد سفارت شد و در تحقیقات اولیه انگیزه خود را مشکلات شخصی و خانوادگی اعلام کرده است.

پس از آن محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت که در تحقیقات اولیه متهم گفته است که در فروردینماه امسال همسرم به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل بازنگشته است.

بر اساس روایت پلیس ایران، «فرد مهاجم مدعی شده که با مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نکردم و تصورکردم که همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران است و حاضر به دیدار با من نیست

گمانهزنیها درباره نقش سپاه

رسانههای آذربایجان میگویند که شبهاتی درباره ارتباط فرد مهاجم با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

خبرگزاری ترند آذربایجان، هویت فرد ضارب را «یاسین حسینزاده» اعلام میکند و میافزاید: «اطلاعاتی که از سوی منابع رسمی جمهوری اسلامی در مورد این حمله منتشر شده نادرست است و هدف از انتشار اطلاعات دروغ، منحرفکردن توجهها از تروریستی بودن این حمله است

این خبرگزاری همچنین مدعی شد که پلیس هیچ تلاشی برای جلوگیری از تروریسم انجام نداده و اگر ماموران امنیتی سفارت جلوی حمله را نمیگرفتند، قرار بود همه کارمندان سفارت کشته شوند.

روابط ایران و آذربایجان از یکسال پیش به این سو با تنش های لفظی همراه بوده است. ایران بارها از روابط نزدیک میان دولت آذربایجان و دولت اسرائیل ابراز نگرانی کرده است و به طور متقابل نیز، دولت آذربایجان از روابط نزدیک ایران و دولت ارمنستان نیز انتقاد کرده است. آذربایجان و ارمنستان روابط پر تنشی از گذشته تاکنون دارند

اخبار مرتبط