Asset 2

دولت بایدن آزادسازی ۳ میلیارد دلار پول ایران را تأیید کرد 

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد واشنگتن به همکاری با متحدان و شرکایش برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد.
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (Screenshot Via Twitter)

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ایران اجازه دسترسی به حدود سه میلیارد دلار دارایی مسدود شده خود در عراق را پیدا کرده و این کشور می‌تواند از پول خود که در حساب‌هایی در عراق نگهداری می‌شود فقط برای اهداف بشردوستانه و مبادلات غیرتحریمی استفاده کند. 

میلر در ادامه مدعی شد که اینها اقداماتی هستند که در سال‌های گذشته دولت پیشین آمریکا نیز به صورت موردی آن را انجام داده است. 

خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از یک مقام ارشد در وزارت خارجه عراق که نخواست نامش فاش شود از آزادسازی ۲.۷۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران برای صادرات برق و گاز جمهوری اسلامی به عراق خبر داده بود. 

به گفته این منبع فؤاد حسین‌، وزیر خارجه عراق طی دیدار با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود در حاشیه کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم در ریاض در روز پنج‌شنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) این مجوز را از آمریکا دریافت کرده است. 

وب‌سایت «میدل ایست نیوز» یک پایگاه خبری عراقی هم گزارش داده است این پول از طریق بانک تجاری عراق منتقل می‌شود و از این پول فقط برای هزینه زائران ایرانی و مواد غذایی صادراتی به ایران، استفاده خواهد شد. 

پیش‌تر هم یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، از آزادسازی بخشی از طلب ایران از عراق خبر داده و گفته بود: «مقداری از منابع بلوکه‌شده برای نیازهای حجاج تخصیص یافت و بخش دیگری از پول هم برای تامین کالاهای اساسی پرداخت شد.» 

این در حالی است که یک روزنامه کره‌ای نیز در اوایل خردادماه از گفتگوی مقامات سئول و واشنگتن درباره آزادسازی هفت میلیارد دلار مسدود شده ایران در کره جنوبی خبر داده بود.  

به گزارش این روزنامه مقام‌های سئول در حال مذاکره درباره راه‌هایی برایآزادکردنمنابع مالی هفت میلیارد دلاری ایران هستند که در این کشور آسیایی نگهداری می‌شود. 

هر چند مقامات آمریکا در مورد این خبر اظهار نظری نکردند اما احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت ابراهیم رئیسی روز گذشته از اقداماتی در مورد آزادسازی اموال بلوکه شده ایران خبر داد و گفت: وزارت خارجه و بانک مرکزی برای آزاد شدن ارزهای بلوکه شده مشخصاً مورد کره جنوبی و نظایر آن اقداماتی انجام می‌دهند که پیشرفت خوبی داشته و امیدوار هستیم در هفته‌های آینده شاهد رویت نتایج عملی آن باشیم  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی