Asset 2

تردید درباره بی‌طرفی بازرس ویژه منصوب شده برای پرونده هانتر بایدن 

تردید ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نسبت به بازرس ویژه‌ تحقیق در مورد پرونده جنایی علیه هانتر بایدن
هانتر بایدن، پسر جو بایدن، رئیس جمهور، در 26 ژوئیه 2023 از ساختمان دادگاه ایالات متحده در ویلمینگتون، خارج می شود.(Mark Makela/Getty Images)

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا روز جمعه نسبت به مستقل بودن دیوید وایس، بازرس ویژه‌ای که به تازگی برای تحقیق در مورد پرونده جنایی علیه هانتر بایدن منصوب شده ابراز تردید کرد. 

دیوید وایس، دادستان ناحیه دلاور ایالات متحده، روز جمعه توسط دادستان کل آمریکا، مریک گارلند به عنوان بازرس ویژه در پرونده هانتر بایدن، فرزند جو بایدن منصوب شد. 

استیون چونگ، سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «جو بایدن فاسد، هانتر بایدن و تمام خانوادهٔ مجرم بایدن، با وجود شواهد غیر قابل انکار و شهادت‌های قابل اعتماد که جزئیات تخلفات آن‌ها از جمله دروغ گفتن به مردم آمریکا و فروختن کشور به دشمنان خارجی برای بهره‌برداری مالی را آشکار می‌کند، دهه‌ها توسط وزارت دادگستری مورد حفاظت قرار گرفته‌اند 

سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ همچنین عنوان کرد که بازرس ویژه پس از یک تحقیق چهار‌ساله نتوانست اتهامات لازم را علیه هانتر بایدن مطرح کند و به نظر می‌رسد که تلاش می‌کند پرونده او را به محل مناسب‌تری برای دموکرات‌ها منتقل کند. 

او ادامه داد: «اگر این بازرس ویژه واقعاً مستقل باشد به سرعت به این نتیجه خواهد رسید که جو بایدن، پسر مشکل‌دارش هانتر، و عوامل آنها از جمله رسانه‌ها که با ۵۱ مقام اطلاعاتی تبانی کردند تا آگاهانه مردم را در مورد لپ‌تاپ هانتر گمراه کنند، باید با عواقب لازم روبرو شوند.» 

دیوید وایس از فوریه ۲۰۲۱ تحقیقات وزارت دادگستری در مورد پسر اول جوبایدن را رهبری کرده است. 

هانتر بایدن به عدم پرداخت دو بار مالیات بر درآمد بیش از ۱.۵ میلیون دلار و نگهداری غیرقانونی اسلحه در حالی که به مواد مخدر وابسته بوده، متهم است. 

انتقاد‌های بیشتر به بازرس ویژه

ستاد انتخاباتی ترامپ تنها منتقد بازرس ویژه تازه منصوب شده در پرونده هانتر بایدن نبود و برخی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ نیز درباره بی‌طرفی این بازرس ویژه ابراز تردید کردند. 

نیکی هیلی، نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری به فاکس نیوز گفت: «من به او [بازرس ویژه] اعتماد ندارم. فکر نمی‌کنم مردم آمریکا هم به او اعتماد داشته باشند و فکر نمی‌کنم مردم آمریکا به وزارت دادگستری اعتماد داشته باشند 

همچنین مایک پنس، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا و یکی دیگر از کاندیداهای ریاست‌جمهوری گفت: «به شما راستش را بگویم، نمی‌توانم با آنچه پسر [رئیس‌جمهور جو بایدن] در دوران معاونت پدرش انجام می‌داد، هم‌دردی کنم. در زمانی که من معاون رئیس‌جمهور بودم، پسر من با یک F-35 در نیروی دریایی از این کشور دفاع می‌کرد.» 

او ادامه داد «اما فکر می‌کنم زمان آن فرا رسیده است که ما شاهد انتصاب یک مشاور ویژه باشیم تا نه تنها به آنچه هانتر بایدن انجام می‌داد بلکه خانواده بایدن نیز پی ببریم. مردم آمریکا مستحق پاسخ هستند و من از آن استقبال می کنم.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی