Search
Asset 2

پژوهشگران آلمانی: عامل رانش زمین در روستای حسین‌آباد، پر شدن مخزن سد بود

محققان آلمانی با مطالعه داده‌های ماهواره‌ای عنوان کرده‌اند که رانش زمین در روستای حسین‌آباد از توابع شهرستان میامی در استان سمنان در پی پُر شدن مخزن سد در آن محدوده رخ داده است.
رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش میامی، سمنان (Masoud Mohaghegh/Isna)

محققان آلمانی با مطالعه داده‌های ماهواره‌ای عنوان کرده‌اند که رانش زمین در روستای حسین‌آباد از توابع شهرستان میامی در استان سمنان در پی پُر شدن مخزن سد در آن محدوده رخ داده است.

در دهه‌های اخیر افزایش چشمگیری در تعداد سدهایی که برای تامین آب یا برق ساخته شده‌اند، مشاهده شده است. گزارشی از روزنامه گاردین حاکی از افزایش نگرانی‌ها درباره رابطه احداث سدها و بروز رانش زمین در حوالی این سازه‌ها است.

رانش زمین در روستای حسین‌آباد در اسفند ماه ۱۳۹۷، سبب وارد آمدن خسارت به ۳۰۰ منزل مسکونی و مسدود شدن مسیرهای منتهی به سد مجاور این منطقه شد.

در آن زمان مسئولان محلی علت رانش زمین را بارش شدید باران عنوان و ادعا کردند که سد نقشی در رانش زمین نداشته است.

ایرنا، خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی در خرداد ماه ۱۳۹۹ نوشته بود که برخی از اهالی روستا انفجارهای زمان ساخت سد را باعث این رانش می‌دانند اما کارشناسان علت این رانش را بارندگی‌های شدید اعلام کردند.

با این حال، دانشمندان مرکز تحقیقات علوم زمین در پوتسدام آلمان با مطالعه داده‌های ماهواره‌ای از این منطقه نشان داده‌اند که لایه‌های زمین پس از پر شدن مخزن با آب در سال ۲۰۱۳ شروع به حرکت کرد.

یافته‌های منتشر شده در حوزه مهندسی زمین‌شناسی نشان می‌دهد که حرکت زمین در ابتدا از قسمت پایینی شیب در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و در سال‌های بعد با افزایش ارتفاع آب مخزن، به تدریج به سمت بالا پیش رفته است.

نتایج نشان می‌دهد که انباشت آب در سد، سطح آب را افزایش داده و خاک دامنه تپه مجاور را روان کرده، که در نهایت موجب لغزش لایه‌های زمین شده است.

یافته‌های محققان آلمانی می‌گوید که بارندگی بسیار شدید در اوایل سال ۲۰۱۹ محرک نهایی رانش زمین بوده است.

پژوهشگران تاکید کرده‌اند که این رویداد هشدار دهنده و خطری است که مهندسان سد باید آن را در نظر بگیرند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی