Asset 2

کارآفرین هنگ‌کنگی: حزب کمونیست چین طی ۲ تا ۳ سال آینده سقوط خواهد کرد 

اقتصاد چین سقوط خواهد کرد
شی جین پینگ، رهبر چین، در طی یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار آنها در کاخ الیزه در پاریس در 25 مارس 2019، به صحبت‌ها گوش می‌دهد. (Yoan Valat/AFP از طریق Getty Images)

بر اساس برآورد المر یوئن، یک کارآفرین هنگ‌کنگی که اکنون به‌خاطر ۱ میلیون دلار هنگ‌کنگ، معادل ۱۲۷ هزار دلار در این شهر تحت تعقیب است، قدرت کمونیستی در پکن طی دو تا سه سال آینده سقوط خواهد کرد. 

این صنعتگر ۷۴ساله در حال حاضر با سفر به سراسر جهان به برگزاری کمپین‌هایی برای ایجاد یک پارلمان هنگ‌کنگی مشغول است که پس از سقوط حزب کمونیست چین، قادر به تصرف و کنترل این مستعمره سابق بریتانیا باشد. 

تجارت ساعت او با نام  Tele-Art، اولین شرکت متعلق به هنگ‌کنگ است که در ایالات متحده ثبت شد. این شرکت همچنین یک بار یک کارخانه ساعت‌سازی را به استان گوانگدونگ چین هدیه داد. 

المر یوئن عامل اصلی سقوط حزب کمونیست چین را بدهی‌های مالی آن دانست و گفت: «ما باید به چین در یک تصویر بزرگ نگاه کنیم. تصویر بزرگ این است که کل کشور ورشکست شده است. اگر چین یک شرکت باشد، ورشکست شده است.» 

او در ادامه توضیح داد: «تعریف من از ورشکستگی این است که شما پول زیادی به بانک بدهکار هستید، نمی‌توانید سود آن را پرداخت کنید و نمی‌توانید اصل پول را پس بدهید که این یعنی ورشکستگی. اکنون چین در چنین وضعیتی قرار دارد.» 

بر اساس داده‌های «مرکز اطلاعات اقتصادی چین» بدهی خارجی این کشور در دسامبر ۲۰۲۲ حدود ۲.۴۵ تریلیون دلار بود. 

اما المر یوئن این رقم را نادرست خواند و با اشاره به اینکه میزان واقعی بدهی چین بسیار بیشتر است گفت: «آنها تقریباً شش تریلیون دلار بدهی دارند فقط بدهی چین به امریکا ۳ تریلیون دلار است.» 

او همچنین به تولید ناخالص چین اشاره کرد و آمار‌های ارائه شده از سوی حزب کمونیست چین را زیر سؤال برد و گفت: «میزان تولید ناخالص داخلی که آنها اعلام کرده‌اند یک دروغ کامل است. آنها ادعا می‌کنند که تولید ناخالص داخلی چین حدود ۱۸ تریلیون دلار است اما من فکر می‌کنم تولید ناخالص داخلی آنها باید حدود شش تا هفت تریلیون باشد.» 

بر خلاف آمار دفتر آمار ملی چین که ۲۱ درصد را اعلام کرده است، دانشگاهی در پکن آمار بیکاری جوانان را به میزان ۴۶.۵ درصد منتشر کرده است که باعث نگرانی شدید عمومی شده است. 

المر یوئن تخمین زد که «حدود ۳۰۰ میلیون نفر در مناطق روستایی و ۲۰۰ میلیون نفر در مناطق شهری چین بیکار هستند.» 

او در ادامه افزود: «اکنون تجمیع همه این عوامل مانند بیکاری زیاد، بدهی‌های بالا و تولید ناخالص داخلی پایین باعث بروز مشکلات بسیار زیاد خواهد شد.» این صنعتگر معتقد است که تا زمستان ۲۰۲۳، تعدادی از شهروندان چین از گرسنگی و یخ‌زدگی خواهند مرد. 

این کارآفرین هنگ‌کنگی تأکید کرد که «این عوامل دلیلی است بر اینکه حزب کمونیست چین دو تا سه سال بیشتر دوام نخواهد آورد.» 

از سوی دیگر جیمز لارنسسون، مدیر مؤسسه روابط استرالیا و چین در دانشگاه فناوری سیدنی به اپک تایمز گفت: «من در مورد سقوط قریب‌الوقوع قدرت حزب کمونیست چین تردید دارم 

او با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌های مشابه قبلاً محقق نشدند گفت: «احتمال سقوط رژیم چین را نمی‌توان نادیده گرفت اما من در حال حاضر شواهد بسیار کمی را می‌بینم که به این جهت اشاره می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی