Search
Asset 2

ثروتمندان چینی به دلیل نگرانی از استثمار حزب کمونیست چین اموال خود را به خارج منتقل می‌کنند 

انتقال دارایی‌های ثروتمندان چینی به خارج از چین
مردم در مقابل تصاویر رهبر چین شی جین پینگ در موزه حزب کمونیست چین در پکن در 4 سپتامبر 2022 ایستاده اند.(Noel Celis/AFP via Getty Images)

به گفته اعضای خانواده‌های سرشناس، فرزندان مقامات بلندپایه حزب کمونیست چین در بحبوحه تنش‌های میان جناح‌های سیاسی، در تلاش هستند تا دارایی‌های خود را به خارج از چین منتقل کنند. 

فانگ مینگ، فرزند یکی از مقامات حزب کمونیست چین که اکنون در نیویورک زندگی می‌کند و به دلیل نگرانی از انتقام‌جویی رژیم چین از نام مستعار استفاده می‌کند، به نسخه چینی اپک تایمز گفت که کمپین مبارزه با فساد شی جین پینگ، رهبر حزب کمونیست چین به منافع فرزندان مقامات ارشد حزب آسیب می‌زند و نگرانی‌ها را در مورد حفاظت از ثروت قابل توجهی که آنها در چین جمع کرده‌اند افزایش می‌دهد. 

آقای فانگ گفت: «ما در تلاش هستیم تا پول خود را از چین خارج کنیم تا از قرار گرفتن دارایی‌هایمان در دام استثمار حزب کمونیست چین جلوگیری کنیم 

«آقازادگان سرخ»، «وارثان سرخ» یا «نسل دوم سرخ» به فرزندان و نسل‌های بعدی رهبران ارشد حزب کمونیست چین اشاره دارد. این خانواده‌ها از امتیازات بیشتری برخوردارند و در سازمان‌های دولتی و نهادهای حکومتی در بخش‌های مختلف، از جمله نظامی، فناوری و مالی، جایگاه تأثیرگذاری دارند. 

شی جین پینگ از اصول مائوئیسم پیروی می‌کند و به دنبال تقلید از اولین رهبر حزب کمونیست چین، مائو تسه تونگ، است که انزوای اقتصادی چین در برابر جهان را دنبال می‌کرد. 

این رویکرد از سیاست «اصلاحات و گشایش» – که در ابتدا توسط دومین رهبر حزب کمونیست چین، دنگ شیائوپینگ، معرفی شد، و متعاقباً تحت رهبری جیانگ زمین و هو جین تائو – که بر تجارت و تعامل بین‌المللی تأکید داشتند، متفاوت است. 

دو جناح برجسته و به‌هم‌پیوسته تحت «اصلاحات و گشایش» ظهور کرده‌اند، «آقا زادگان» کسانی هستند که منافع کارآفرینان و طبقه نخبه و ثروتمند در حال ظهور را نمایندگی می‌کنند و جناح «تونپای» یا لیگ جوانان که اعضای آن اصلاح‌طلبان میانه‌رو هستند که عمدتاً از مراحل پایین رشد کردهاند.  

مقامات ارشد سابق هو یاوبانگ، ژائو زیانگ، هو جینتائو و نخست‌وزیر سابق، لی کچیانگ، با لیگ جوانان مرتبط بودند. نوادگان لیگ جوانان نیز آقازاده محسوب می‌شوند. 

از زمان روی کار آمدن آقای شی در سال ۲۰۱۲، یک سری پاک‌سازی سیاسی در حزب کمونیست چین برای از بین بردن دشمنان و تحکیم کنترل خود بر حزب انجام داده است. آقازاده‌ها و اعضای لیگ جوانان می‌ترسند با وجود تلاش‌هایشان برای گسترش حاکمیت رژیم حزب کمونیست چین، هدف پاک‌سازی‌های آقای شی قرار بگیرند. 

لی شانگفو، وزیر دفاع سابق چین نمونه‌ای از همین آقازاده‌ها است که از چشم آقای شی که رئیس کمیسیون نظامی مرکزی نیز است، افتاده. رسانههای دولتی چین در ۲۴ اکتبر خبر دادند که او از سمت وزارت دفاع کنار گذاشته شده است. او فرزند لی شائوزو، معاون سابق فرماندهی جنوب غربی نیروهای راه‌آهن ارتش آزادی‌بخش خلق چین بود.  

ماه گذشته نیز دنگ پوفانگ، پسر ارشد دنگ شیائوپینگ، رئیس سابق حزب کمونیست چین، پس از ۳۰ سال ریاست فدراسیون معلولان چین، ناگهان کنار رفت و یانگ شیائودو، از نزدیکان آقای شی جانشین او شد. 

یائو چنگ، سرهنگ سابق فرماندهی نیروی دریایی چین که اکنون در تبعید در ایالات متحده زندگی می‌کند به اپک تایمز گفت که تغییرات اخیر در رهبری سیاسی و نظامی نشان می‌دهد که آقای شی احساس می‌کند قدرت او بی‌ثبات است. وی خاطرنشان کرد: «شی جین پینگ از کودتا بسیار می‌ترسد 

فانگ مینگ با تأکید بر اینکه پاک‌سازی آقای شی اعتماد فرزندان سلسله‌مراتب سرخ به حزب کمونیست چین را تضعیف کرده است گفت که اکثر آقازاده‌ها با تصمیم رژیم شی برای حمایت از روسیه با وجود واکنش جهانی علیه تهاجم این کشور به اوکراین در بحبوحه جنگ اسرائیل و حماس مخالف هستند. 

انتقال وجوه به از چین به خارج از کشور توسط خانواده‌های قدرتمند حزب کمونیست چین، کانال‌های مالی مخفیانه را تقویت کرده است، زیرا چین سقف سالانه ۵۰هزار دلاری برای انتقال پول به خارج از کشور توسط سیستم بانگی از سوی هر فرد تعیین کرده است. 

ژائو وی (نام مستعار)، یکی دیگر از آقازاده‌های حزب کمونیست چین، گفت که او و سایر اعضای نسل دوم سرخها نگران حفظ دارایی‌های خود در برابر مصادره احتمالی توسط رژیم شی هستند. 

وی تأکید کرد: «همه ما از تهدید احتمالی دولت شی می‌ترسیم. زمانی که دارایی‌های ما در چین مسدود شود، همه چیز را از دست خواهیم داد.» 

علاوه بر آقازادگان حزب کمونیست چین، دیگر سرمایه‌گذاران و طبقه متوسط در حال فرار از چین هستند و صدها میلیون دارایی خود را به کشورهای دیگر منتقل می‌کنند. کارشناسان و ناظران چین هشدار می‌دهند که این خروج سرمایه می‌تواند رکود اقتصادی چین را تسریع کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی