Search
Asset 2

وال‌استریت ژورنال: همکاری حکومت ایران با کرملین برای تولید پهپاد پیشرفته در روسیه

(WIKIMEDIA)
پهپاد ایرانی کمان ۱۲
(WIKIMEDIA) پهپاد ایرانی کمان ۱۲

همزمان با افزایش نگرانی کشورهای غربی از کمک تسلیحاتی تهران به مسکو و ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه، «والاستریت ژورنال» خبر داد که حکومت ایران قصد دارد با همکاری روسیه کارخانه تولید پهپاد در این کشور احداث کند.

روزنامه آمریکایی «والاستریت ژورنال»   به نقل از مقامات یک کشور همسو با ایالات متحده گزارش کرد که مسکو و تهران در حال پیشبرد برنامههایی برای ساخت کارخانه جدیدی در روسیه هستند که میتواند حداقل ۶ هزار پهپاد طراحی شده ایرانی را برای جنگ در اوکراین تولید کند.

به گزارش این روزنامه، یک هیات بلندپایه ایرانی در اوایل ژانویه امسال از محل برنامهریزی شده برای ساخت و راهاندازی کارخانه پهپاد بازدید کردند.

«عبدالله محرابی» از فرماندهان ارشد سپاه و رئیس سازمان تحقیق و جهاد خودکفایی هوافضای سپاه پاسداران، ریاست این هیات را به عهده داشته و «قاسم دماوندیان»، مدیرعامل و یکی از اعضای هیات مدیره شرکت صنایع هوایی قدس نیز یکی دیگر از اعضای هیات جمهوری اسلامی در سفر به مسکو بوده است.

این گزارش میافزاید پهپادهای انتحاری شاهد۱۳۶ ایران که تحویل روسیه شده برای هدف قراردادن تاسیسات غیرنظامی، خصوصاً شبکه برق و مناطق مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد، اما سرعت پایین و صدای بالای این نوع پهپاد، رهگیری آن را آسانتر میکند و نیروهای دفاع هوایی اوکراین تاکنون موفق به ساقط کردن ۵۴۰ فروند از این پهپادها شدهاند.

اکنون مقامات آگاه به والاستریت ژورنال گفتهاند روسیه و ایران در پی تولید پهپادهایی با یک موتور جدید برای افزایش سرعت و ارتفاع پرواز بالاتر هستند.

پیشتر روزنامه «واشنگتن پست» به نقل از ۳ مقام مطلع خبر داد که مقامات روسی و ایرانی طی دیداری در اوایل نوامبر گذشته در تهران، توافق کردند تولید پهپاد در خاک روسیه هر چه سریعتر انجام شود.

مقامهای اوکراینی ابتدای امسال از انهدام دهها پهپاد ساخت ایران در فضای اوکراین و پیش از اصابت به هدف خبر داده بودند. در این پهپادها از قطعاتی ساخت شرکتهای غربی استفاده شده که ایران آنها را از بازار سیاه یا از طریق دورزدن تحریم تهیه میکند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی