Asset 2

مرگ نخست‌وزیر سابق چین؛ دومین فرد قدرتمند رژیم کمونیستی که به حاشیه رانده شده بود 

مرگ لی کِچیانگ، نخست‌وزیر سابق چین
لی کِچیانگ، نخست‌وزیر سابق چین (Mark Schiefelbein/Pool/Getty Images)

لی کِچیانگ، نخست‌وزیر سابق چین، دومین شخصیت سیاسی قدرتمند چین پس از شی جین پینگ بود اما در سال‌های اخیر به حاشیه رانده شده بود. 

لی کچیانگ که از مارس ۲۰۱۳ تا مارس سال جاری میلادی که بازنشسته شد، نخست‌وزیر بود در ۲۷ اکتبر و در سن ۶۸ سالگی درگذشت. رسانه‌های وابسته به رژیم کمونیستی چین علت مرگش را سکته قلبی ناگهانی اعلام کردند. 

آقای لی عضو یک جناح سیاسی در چین به نام «tuanpai» یا فراکسیون اتحادیه جوانان در حزب کمونیست چین بود. 

در کنگره بیستم حزب کمونیست چین در اکتبر سال گذشته، آقای لی و یکی دیگر از اعضای «tuanpai» به نام وانگ یانگ، در تغییرات رهبری حزب کمونیست چین، به کمیته مرکزی جدید حکومت که بیش از ۲۰۰ عضو از نخبگان حزب را شامل می‌شود، راه پیدا نکردند. 

در آن زمان، آقای وانگ رئیس کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین، یک نهاد مشاوره سیاسی بود. پس از آن نیز این دو از کمیته هفت‌نفره دائمی دفتر سیاسی، قدرتمندترین نهاد تصمیم‌گیری در رژیم چین، کنار گذاشته شدند. 

لی لینی، مفسر امور چین مستقر در ایالات متحده، قبلاً به اپک تایمز گفته بود که کنار گذاشته شدن آقای لی و آقای وانگ می‌تواند به عنوان یک پیروزی سیاسی برای آقای شی جین پینگ رهبر حزب کمونیست چین تلقی شود. 

لی کچیانگ یک اقتصاددان بود که از دانشگاه پکن چین فارغ‌التحصیل شد. او به عنوان نخست‌وزیر، زمانی اقتصاد چین را هدایت می‌کرد، اما در سال‌های اخیر از این موقعیت کنار گذاشته شد. 

او در یک کنفرانس مطبوعاتی در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که حدود ۶۰۰ میلیون شهروند چینی ماهانه تنها ۱۰۰۰ یوان (۱۴۰ دلار) درآمد دارند، این سخنان اذعان به مشکلات جدی اقتصادی در چین بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی